V sporočilu, ki ga je prebral tiskovni predstavnik Bele hiše Ari Fleischer, je ameriški predsednik Beorge W. Bush zapisal, da bodo ZDA sprejele vse potrebne ukrepe, da bi svoje državljane zaščitile pred velikimi, katastrofalnimi nevarnostmi, ki bi jih lahko povzročile sovražne države ali teroristične skupine, ki posedujejo sredstva za množično uničevanje.
Ameriški časnik Washington Times, sklicujoč se na neimenovanega visokega predstavnika ameriške administracije, piše, da naj bi ZDA na Aljaski do leta 2004 namestile deset prestreznih raket, še deset pa do leta 2005 ali 2006. Predstavniki administracije so že prej napovedovali, da nameravajo začeti nameščanje prvih raket do septembra 2004, vendar pa je poročanje časnika prvi znak, da bo ta cilj uresničen.
Potem ko so ZDA lani uradno odstopile od rusko-ameriškega sporazuma o protibalističnih raketah (ABM) iz leta 1972, ki prepoveduje testiranje protiraketnih obrambnih sistemov, je Pentagon kmalu začel delo v Fort Greelyju na Aljaski na šestih podzemnih raketnih izstreliščih.
Bodo protiraketne sisteme postavili tudi na ozemlju Danske in Velike Britanije?
Britanska vlada je potrdila, da so jo ZDA v okviru oblikovanja globalnega protiraketnega ščita zaprosile za uporabo radarskega kompleksa britanskega zračnega oporišča v Fylingdalesu in komunikacijskega centra v Menwith Hillu v Severnem Yorkshireu v severni Angliji. Kot so sporočili z Downing Streeta se glede pisne prošnje še niso odločili.
ZDA pa so uradno zaprosile tudi Dansko za pravico do uporabe radarske baze v Thuleu na Grenlandiji, je sporočil danski premier Anders Fogh Rasmussen. Kot je pojasnil, se prošnja nanaša na tehnično posodobitev radarske baze. Kdaj bo danska vlada odgovorila, pa premier Rasmussen ni povedal.