Iraški premier Hajder al Abadi je ponoči sporočil, da je njihova vojska z okoli 30.000 vojaki pričela odločilno bitko za drugo največje iraško mesto Mosul, ki so ga skrajneži Islamske države (IS) med hitro ofenzivo zavzeli leta 2014. Zavezniki so po poročanju Guardiana zavzeli že sedem vasi vzhodno od Mosula, mesto poskušajo osvoboditi s tanki, ki se približujejo centru, in z nenehnim raketnim obstreljevanjem.
"Razglašam začetek te zmagovite operacije, da vas osvobodimo nasilja in terorizma IS," je v televizijskem nagovoru dejal Abadi.
IS iztrgali okoli 200 kvadratnih kilometrov ozemlja
Predsednik iraškega Kurdistana Masud Barzani je popoldan povedal, da so iraške sile in kurdske pešmerge v prvem dnevu operacije za osvoboditev Mosula zavzele okoli 200 kvadratnih kilometrov ozemlja, ki je bilo v rokah džihadistov. Dodal je, da verjame, da lahko preprečijo protinapade.
Kurdske in iraške sile si bodo po njegovih besedah prizadevale, da Mosul ne bo postal drugi Alep, ki je oblegano sirsko mesto. Poudaril je, da je na avtonomnem kurdskem območju na severu Iraka že zdaj nastanjenih 1,8 milijona razseljenih ljudi. Glede skrbi, da bi lahko ofenziva na Mosul z domov pregnala še več sto tisoč ljudi, je dejal, da jim tega ne bi uspelo obvladati.
Kurdske pešmerge so medtem osvobodile sedem vasi vzhodno d Mosula. Njeni borci so do nadzora nad njimi prišli, ko so odprli tri fronte. V skupnih bojih z iraško vojsko so osvobodili kurdske, arabske in krščanske vasi, je potrdil poveljnik pešmerg Halgurd Hikmat. Te so prevzele tudi nadzor nad glavnimi cestami v bližini okrožja al-Hamdanija in se prebile pet kilometrov bližje mestu Bartela.
Dvanajst vasi južno od Mosula so medtem ob zračni podpori pod vodstvom ZDA osvojile iraške sile, ki so se spopadle s pripadniki IS.
"To je odločilen trenutek v boju proti IS," je povedal ameriški obrambni minister Ashton Carter ter dodal: "Prepričani smo, da bodo naši iraški partnerji prevladali v boju proti skupnemu sovražniku in osvobodili Mosul ter preostali Irak sovražnosti in brutalnosti IS."
Po podatkih Združenih narodov je v mestu še vedno do 1,5 milijona civilistov. Ob tem je organizacija izrazila zaskrbljenost, da bi lahko islamisti tamkajšnje civiliste uporabili za živ ščit, medtem ko se bodo borili za svoje zadnje oporišče v državi.
Namestnik generalnega sekretarja ZN za humanitarne zadeve in nujno pomoč Stephen O'Brien je dejal, da so tamkajšnji civilisti v resni nevarnosti. "Zelo sem zaskrbljen za varnost okoli 1,5 milijona ljudi, ki živijo v Mosulu. Te bi lahko prizadele vojaške operacije za ponovno zavzetje mesta," je dejal. "Glede na intenziteto in obseg spopadov bi moralo v najslabšem primeru okoli milijon ljudi zapustiti svoje domove," je ocenil. Otroci in starejši so najbolj ogroženi.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdoğan pa je ostro zavrnil pozive Iraka, naj se turška vojska ne vpleta v ofenzivo. Turki pripadnike kurdske vojske namreč smatrajo za teroriste, zato bi Erdoganovo vmešavanje lahko povzročilo dodatne zaplete na že tako nemirnem območju.
Mosul ima za IS velik simboličen pomen
Mesto Mosul ima za obe vpleteni strani sicer simboličen pomen, saj je prav tu vodja Islamske države Abu Bakr al-Baghdadi razglasil kalifat.
Iraška vojska se je v boj podala v koaliciji z ZDA in kurdskimi pešmergi. Ponovno zavzetje mesta bi bil sicer resen udarec za džihadiste, ki v svojih vrstah štejejo okoli 4000 mož. V Iraku bi namreč po izgubi Mosula ostali brez ozemlja pod njihovim nadzorom.
V mestu ujetih 1,5 milijona civilistov
Združeni narodi so ob začetku ofenzive izrazili resno zaskrbljenost za 1,5 milijona civilistov, od tega kar pol milijona otrok, ki so ta trenutek ujeti v navzkrižnem ognju. Džihadisti bi jih namreč lahko uporabili za živi ščit. Prebivalcem so že prepovedali zapuščati domove, na ceste pa postavili kontrolne točke. Bivališča srečnežev, ki so se uspeli rešiti, so pognali v zrak. Samo ta mesec je IS umoril kar 58 oseb, ki naj bi sodelovali v zaroti proti vodji al-Baghdadiju.
Mosul je sicer popolnoma odrezan od sveta. Šole so zaradi pomanjkanja učiteljev zaprte že več kot leto dni. V mestu drastično primanjkuje pitne vode, elektrika je na voljo zgolj nekaj ur na dan. Humanitarne enote se trudijo, da bi prebivalcem zagotovile vsaj nekaj hrane in zdravil, a je zaradi nenehnega obstreljevanja mesto izredno težko dostopno. Prebivalci lahko zgolj upajo in čakajo na prihod zavezniških vojakov. Mnogi tudi zato, da se bodo lahko maščevali Daeshu, kot sami pravijo Islamski državi.
Abu Ammar, 47, je dejal, da so z družino šest ur ponoči pešačili po minskih poljih in se poskušali prebiti iz mesta. "Že tedne z družino nismo zapuščali hiše, bali smo se izstrelkov, ki so jih na teroriste spuščale zavezniške sile. Pred meseci sem začel urejati naš pobeg," je dodal Ammar, ki ob tem izpostavlja dilemo, pred katero so se znašli civilisti v mestu. Naj poskušajo preživeti zavezniško bombardiranje in obleganje ali tvegajo maščevanje, če jih džihadisti ujamejo med pobegom?
Amina Najib, 45, se je odločila, da z družino ostane v centru Mosula. Strah pred povratnimi ukrepi je prevelik, da bi tvegali pobeg. Z nekaj zalogami so se zaprli v hišo, ki jo bodo uporabili kot zavetje pred bombami. Pri tem se sprašuje, kaj prebivalce čaka po osvoboditvi? Si zavezniki resnično želijo poraziti IS in Iračanom prinesti svobodo ali jih pri tem zasledujejo tudi lastni ekonomski interesi?
Sicer se ZDA s pomočjo koalicijskih sil že več kot dve leti trudijo osvoboditi Mosul. Kljub vsemu današnja dobljena bitka še ne bo prinesla zmage v vojni proti Islamski državi. Pričakovati je, da se bo ta usmerila v gverilsko bojevanje in z bombnimi napadi poskušala poraziti zaveznike. "Nič nas ne sme presenetiti," je dejala Sabah al-Numa, predstavnica Iraške protiteroristične enote. "Vemo, da je to zadnja postaja Islamske države, od tu ne morejo več nikamor. Pripraviti se moramo na trd boj."
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.