Tujina

Za skupen razvoj jedrske tehnologije

London, 02. 11. 2010 10.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Velika Britanija in Francija sta podpisali sporazum o skupnem razvijanju in preskušanju jedrskega orožja. Ustanovili naj bi tudi skupne bojne enote in okrepili sodelovanje v boju proti terorizmu.

Jedrsko orožje
Jedrsko orožje FOTO: Reuters

Velika Britanija in Francija naj bi na podlagi danes podpisanega sporazuma o sodelovanju med državama vzpostavili center za razvijanje jedrske tehnologije v Veliki Britaniji in center za preskušanje v Franciji. V uradu britanskega predsednika vlade trdijo, da je to sodelovanje smiselno in praktično, kritiki tovrstnega sodelovanja pa opozarjajo na mnoga odprta vprašanja.

Britanski premier David Cameron in francoski predsednik Nicholas Sarkozy sta načrt o sodelovanju predstavila na današnjem srečanju v Londonu. Do srečanja prihaja le dva tedna po tem, ko se je britanska vlada odločila za zmanjšanje števila vojakov v bojnih misijah in oboroženih silah. Cameron je v sredini oktobra dejal, da bodo v štirih letih obrambni proračun zmanjšali za osem odstotkov, na okoli 42 milijard evrov letno.

Eksplozija atomske bombe
Eksplozija atomske bombe FOTO: Reuters

V naslednjih štirih letih naj bi z zmanjšanjem števila jedrskih konic privarčevali okoli 750 milijonov funtov. V skladu s sporazumom naj bi vsaka država skrbela za svoje jedrske konice, skrivnosti jedrske tehnologije pa si državi naj ne bi delile med sabo.

V Veliki Britaniji za zdaj ne razmišljajo o nakupu novih jedrskih konic, saj imajo konice Trident D5 vsaj do leta 2019, poudarjajo na obrambnem ministrstvu. Eden izmed sporazumov naj bi omogočil tudi ustanovitev skupnih bojnih enot s 5000 vojaki iz obeh držav.

Poudarjajo, da sodelovanje prinaša zmanjšanje stroškov na obeh straneh, poleg tega lahko obe državi neodvisno razvijata jedrske programe. Vsaka država bo ohranila možnost veta na posamezne vojaške operacije, posebne enote pa bo vodil poveljnik, ki ga bodo vsakič znova izbrali. Sodelovanje naj bi okrepili tudi na področju satelitske komunikacije in boja proti terorizmu.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

prebivalcek
02. 11. 2010 17.22
Grejo se ene jedrske na drugi strani pa tuljo, da jih nočjo! Poberejo se naj!
User437104
02. 11. 2010 16.35
Če smem rahlo zabluziti, ker menda je bog res tako krut, da nas zna včasih pri tem celo nasmejati. Nasledstvo in cesarstvo, kdaj je že Isac Asimov opisoval ročne ure, ki jih poganja atomska energija. Zanimivo pa je, da so potem nehali razvijati jedrske elektrarne, še posebej ko so se pojavile ideje o ročnih jedrskih granatah. Danes se je tehnologija razvila, lahko ti dostavijo zastarele atomske bombe na različne načine. Protonom je vseeno, zanje je vse ravno, čas ne teče, več bo energije, bolj bo veselo. Zato bi lahko mogoče atomske bombe ovrednostili kot zlate palice, tako bi te države ohranjale vrednost denarja na trgu, ostali pa se lahko zakreditirajo pri njih. Aja, stara fora, zaradi katere smo dobili v glavnem tako inflacijo. Zlato lahko izkopavamo, kako je pa z atomskimi bombami, iz česa je narejeno to blago. Finta je v atomih, ki so znotraj votli, okoli njih pa nič ni. Več kot je praznine, bolj je polna malha. To je bolj kot lonček kuhaj, iz katerega ves čas polzi kuhana kaša, ker si lačen pobič ni znal zamisliti kaj boljšega. Smisel ekonomije je pa v tem, da se omejuje trgovina z dobrinami. Bolj kot je jedrska energija stisnjena, bolj lahko poči v tem ekonom loncu, tako se kuha ta kaša, da nikoli ne sme počiti, če hočemo kaj hitro skuhati. Jedrski reaktorji so danes kot cerkev, okoli katerih se zbirajo človeške skupnosti. Te se napajajo iz zlatega roga ter širijo okoli sebe religijo večnosti v atomski skupnosti. Bomo kot protoni, ta veličastna sila želi, da je vse ravno in da se čas ustavi. Vendar obstaja še eno sonce. To se ne zbira le okoli modernih templjev in ne širi nobene posebne religije, saj je vse potopljeno vanj.
User437104
02. 11. 2010 16.33
Mogoče bi lahko izdelali ogromne želodce, ki bi proizvajali terawate. Lonček bi kuhal nuklearmno kašo, ti želodci bi jo pa jedli, vsi bi vmes proizvajali energijo. Torej vesolje bi prižgalo sonce, ki bi ustvarilo uran, ki bi ga v reaktorjih obtežili v plutonij, ki bi ga pojedli ogromni želodci in iztrebili protone, ki so v bistvu vodik, tega pa ima rado za malico sonce. Treba je le spojiti tekoči prebavni trakt in nastaviti termostat. Povrh tega bomo dobili še pline, ki se bodo izločali med prebavo. Lahko Kitajci to minijaturizirajo, Amerika in Evropa pa spolitizirajo? Najbolje bi bilo varno razstaviti vse bombe in pustiti pološčene železobetonske templje, naj ljudje verjamejo v njih kot v Elvis Preasleya ali Hitlerja, da je še živ nekje v džungli ali središču zemlje. Kitajske elektrarne bodo tako male, da bodo rabile kar deževnico, ki jo bodo cepile direktno v male želodce, ki jih bodo stiskali v kisik in druge pline, sonce jih bo pretvorilo v vodo, iz katerih bodo nastali koncentrati sončne energije, ki jih bodo jedli ljudje, ostali svet pa bo spolitiziral to novo ekonomijo. Zlata podlaga bodo bombe, ki jih sicer ne bo ampak jih lahko hitro nazaj sestavijo, ljudje pa bodo živeli od kapitala naloženega v delnice te firme, ki jo bo strah le, da bi kdaj obmirovala in se ne bi nič več spreminjalo. Tudi to je stara fora, le da bi bilo tako bolj varno in bi dobil silni ravoj ter modri dogovori pravi smisel.
User508980
02. 11. 2010 15.33
in zakaj še sploh potrebujemo jedrsko orožje????
Misija1
02. 11. 2010 11.59
24 ur, TRIDENT D5 je raketa, na katero se namestijo razlicne vrste jedrskih konic. Vsaj toliko se pozanimajte preden pisete nesmisle.