
Švedski zunanji minister Carl Bildt je v nastopu v Evropskem parlamentu v Bruslju Hrvaško in Slovenijo ponovno pozval, naj manj govorita in več razmišljata, ter poudaril, da se bo tega nasveta držal tudi sam. Evropska poslanca Zoran Thaler (S&D/SD) in Ivo Vajgl (ALDE/Zares) pa menita, da si Bildt v ozadju že prizadeva za rešitev problema.
"Retorika je šla precej predaleč na obeh straneh," je poudaril Bildt in opozoril, da je "Balkan prostor, kjer je treba z retoriko previdno", češ da so tam ljudje, ki dejansko verjamejo, kar slišijo, to pa lahko ima posledice. "Zato sem voditelje na obeh straneh pozval, naj se umirijo, naj umirijo retoriko, premislijo o stvareh," je dejal Bildt.
Rešitev problema je po njegovih besedah v interesu vseh. "Vsi si želimo, da se pospeši hrvaška pogajanja. To je pomembno za Hrvaško in za naš odnos s celo regijo, a pomembno je tudi za Slovenijo. Nobena država ne želi biti osamljena v Svetu EU. Tega nočemo," je poudaril in izrazil upanje, da bo premislek privedel do rešitve v konstruktivnem duhu kompromisa.
Bildt ni želel biti bolj specifičen glede Hrvaške – niti o tem, kaj bo z načrtovano pogajalsko konferenco s Hrvaško v petek, niti o tem, ali bo z novo hrvaško premierko Jadranko Kosor po njegovem mnenju lažje najti rešitev. "Bomo videli, nismo še tam. Ne želim povedati več, kot sem o tem že povedal. Če svetujem drugim, naj manj govorijo in več razmišljajo, potem bi to verjetno moralo veljati tudi zame," je dejal.
'Zagreb in Ljubljana lahko uredita nesoglasja'
Vodja delegacije Evropske komisije na Hrvaškem Vincent Degert je v Zagrebu izjavil, da je pred hrvaško premierko in njeno vlado dolgo delovno poletje, v katerem bo potrebno nadaljevati politiko dialoga s slovensko stranjo, da bi našli rešitev za umik slovenske blokade hrvaških pogajanj z EU.
Spomnil je, da je tudi EU dala na mizo že veliko predlogov za rešitev hrvaško-slovenskega spora in da je treba obravnavati vse možnosti v duhu dobrega dialoga. Zagreb in Ljubljana lahko uredita vsa nesoglasja, je dejal Degert po poslovilnem srečanju s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem.
Na novinarsko vprašanje, ali mora Hrvaška izpolniti vse slovenske zahteve, da bi umaknila blokado svojih pogajanj, ki je povezana s sporom o meji, je Degert odgovoril, da morata strani nedvomno doseči dogovor o tem, kako si želita urediti težavo.
Kot je poudaril, je Hrvaška "prišla daleč" v pogajanjih ter da je začela tudi privatizacijo ladjedelnic, sicer pa bo EU pozorno spremljala potek reform kmetijstva in pravosodja ter boja proti korupciji. Izrazil je prepričanje, da bo Hrvaška zelo kmalu uresničila svoj cilj in vstopila v EU.

Za hiter vstop Hrvaške v EU
Italijanski zunanji minister Franco Frattini je po srečanju z avstrijskim kolegom Michaelom Spindeleggerjem v Rimu dejal, da se Italija in Avstrija strinjata, da je treba čim prej odpraviti blokado v pristopnih pogajanjih Hrvaške z EU ter da mora Hrvaška čim prej postati članica EU.
Ministra sta se zavzela tudi za približevanje drugih držav Zahodnega Balkana Uniji, Frattini pa je za prihodnje leto napovedal organizacijo političnega dogodka, ki bi ta proces pospešil.
KOMENTARJI (185)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.