Policija je v obsežni akciji na območju kraja Gornja Maoča blizu Brčkega prijela šest islamskih skrajnežev, med njimi tudi ženske. Med prijetimi je po neuradnih informacijah tudi vodja vahabitske skupnosti v vasi, 39-letni Nusret Imamović, ki je pred časom na nekem spletnem portalu zagovarjal samomorilske napade "v izrednih situacijah". Državno tožilstvo BiH je proti njemu že lani sprožilo preiskavo, a so jo zaradi pomanjkanja dokazov ustavili.
Z obsežno akcijo, imenovano Svetloba, v kateri je sodelovalo okoli 600 policistov, so hoteli najti osebe, ki jih sumijo ogrožanja ozemeljske celovitosti BiH, napada na ustavni red ter spodbujanja medetničnega in medverskega sovraštva.
"Šlo je za največjo policijsko operacijo v Bosni in Hercegovini po koncu vojne," je za medije sporočil tiskovni predstavnik tožilstva BiH Boris Grubešić.
Opozarjali na skrajneže
V zadnjem mesecu je sicer kar nekaj uglednih oseb opozorilo na nevarne ideje in akcije, ki naj bi se širile na območju Bosne in Hercegovine. Sprva je izraelski zunanji minister Avigdor Lieberman izjavil, da Al Kaida in druge islamistične ekstremne skupine poskušajo na Balkanu vzpostaviti svoje baze, nato pa je še strokovnjak za terorizem Dževad Galijašević, sicer član Strokovne skupine jugovzhodne Evrope za boj proti terorizmu in organiziranemu kriminalu, povedal, da že nekaj časa dobro obveščeni krogi opozarjajo na grupiranje in oborožitev radikalnih islamističnih skupin v obmejnem pasu Republike srbske. Da so radikalni islamisti iz tujine sodelovali pri bojih v zadnji bosanski vojni, pa ni skrivnost.
Kaj je v vasi Gornja Maoča?
Gornja Maoča leži na težko dostopnem območju med mestoma Tuzla in Brčko. Hrvaški in bosanski mediji poročajo, da tamkajšnji prebivalci živijo po šeriatskem pravu in ne spoštujejo zakonov BiH. Znaki, ki vodijo do vasi, so napisani v arabskem jeziku, poročajo mediji. Imeli naj bi tudi šolo, v kateri poučujejo v tujih jezikih, bosanska ministrstva pa o tej šoli ne vedo nič. Tam naj bi bila tudi džamija, ki pa ne deluje pod okriljem islamske skupnosti BiH.
Težave so tudi v Srbiji
Težave z nekaterimi radikalnimi vahabiti imajo tudi na jugu Srbije, natančneje v Novem Pazarju, kjer so se spopadali vahabiti in verniki, ki prakticirajo tradicionalni islam.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.