Nekdanji švicarski bankir naj bi WikiLeaksu posredoval podatke, ki vsebujejo podrobne informacije o računih 2000 komitentov. Podatke, ki na WikiLeaksu niso še dostopni, naj bi na novinarski konferenci v Londonu na dveh diskih izročil Rudolf Elmer.
Elmer, ki je WikiLeaksu že prej posredoval podatke, je bil zaposlen pri švicarski banki Julius Bär, od koder so ga odpustili leta 2002. V sredo se bo na švicarskem sodišču zagovarjal zaradi kršitve zakonov o bančni zaupnosti.
Glede na to, kar objavlja švicarski časopis Der Sonntag, podatki vsebujejo multinacionalke, finančna podjetja in premožne posameznike iz številnih držav, med njimi iz Velike Britanije, ZDA in Nemčije, in pokrivajo obdobje med letoma 1990 in 2009.
''Sem proti sistemu. Vem, kako deluje,'' je povedal bankir na novinarski konferenci. Kot je dejal, obstaja razvito omrežje, ki prenaša prepovedana sredstva na skrite bančne račune. ''Bil sem tam. Delal sem to. Vem, kaj je posel,'' je povedal in razložil, zakaj se mu zdi pomembno, da je razkril svojo identiteto.
Bankir, ki je delal v glavni pisarni na Kajmanskih otokih, je dejal, da sta se tako on kot njegova družina soočala s hudimi pritiski, potem ko se je odločil vse razkriti. Kot je dejal, so ga v Švici strpali v zapor za 30 dni, ker naj bi kršil pravila švicarske banke. Da bi kupili njegovo tišino, so mu ponudili denar, prav tako pa naj bi mu obljubili, da bodo ovrgli vse obtožbe zoper njega.
Podatki sicer na spletu ne bodo takoj dostopni, saj morajo iti prej še preko zapletenega procesa, da razvozlajo zapletene davčne strukture in preverijo identiteto posameznikov, da bi ugotovili, ali so se izogibali plačilu davkov.
Elmer je povedal, da podatki vsebujejo račune okoli 40 politikov in pokrivajo račune, odprte pri treh bankah, vključno z njegovim nekdanjim delodajalcem. Ustanovitelj WikiLeaksa Julian Assange pa je že obljubil ''popolno razkritje'' podatkov več sto podjetij in posameznikov, ki naj bi utajili davke.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.