Na indonezijskem otoku Sumatra se je po 400 letih prebudil vulkan Sinabung in začel bruhati črn dim, pepel in žveplo 1500 metrov visoko.
Oblasti so izdale najvišjo stopnjo nevarnosti in evakuirale na tisoče prebivalcev. ''Najprej smo mislili, da je pepel in dim sprožilo deževje, a zdaj vemo, da je pritisk nastal zaradi magme,'' je povedal direktor državnega vulkanskega centra Surono. ''Vsekakor je nevarno, zato smo sprožili rdeč alarm nevarnosti, to je najvišja stopnja,'' je povedal. ''Naša ekipa skupaj z lokalno in provincialno oblastjo koordinira aktivnosti in nadzoruje razmere,'' je še dodal.
Oblasti so ljudem svetovale, naj zaradi vulkanskega pepela nosijo zaščitne maske, opozorili pa so jih tudi na možnosti poplav, ki bi jih povzročila lava.
''Večina ljudi je domove zapustila še preden smo jih evakuirali. Povedali so, da je vulkan bruhal gost temen dim, majhne kamenčke in žveplo. Tako so bili prestrašeni, da so se odločili zapustiti domove in oditi v mesto,'' je povedal eden izmed reševalcev.
Po navedbah indonezijske uprave za vulkanologijo gre za prvi izbruh Sinabunga po letu 1600.
Indonezija leži na t. i. ognjenem obroču v Tihem oceanu in je država z največ aktivnimi vulkani na svetu. Ima okoli 500 ognjenikov, od katerih jih je aktivnih približno 130, 65 pa jih velja za nevarne.
V začetku meseca so izginile štiri osebe, potem ko je izbruhnil 1784 metra visok vulkan Mount Karangetang, ki leži na oddaljenem otoku Siau v provinci Severni Sulavezi.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.