Po svetu, tudi med politiki, še vedno odmeva zgodovinska izvolitev temnopoltega Baracka Obame za ameriškega predsednika. Po pričakovanjih je nad novico navdušen iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad. V nagovoru ljudstva je pozdravil "globoke in poštene spremembe v ameriški politiki". Kot je znano, Obama zagovarja neposredno diplomacijo. Večkrat je povedal, da je pripravljen na pogovore z Ahmadinedžadom o iranskem jedrskem programu. Tudi on pa ne namerava dopustiti možnosti, da bi ta država dobila jedrsko orožje.
V svojem stilu pa je Obamo opisal italijanski premier Silvio Berlusconi. Novi ameriški predsednik je po njegovem mnenju "čeden, mlad in zagorel". Svet je njegovo izvolitev sprejel kot prihod mesije, je še dodal. Italijanska opozicija je zgrožena. Predsedniku vlade očitajo, da s takimi izjavami meče meče slabo luč na Italijo. Združenim državam so se zaradi Berlusconijevih neposrečenih izjav že opravičili, isto pa so zahtevali tudi od samega Berlusconija. Ta odgovarja, da opozicija nima smisla za humor in da je želel biti le prijazen.
Dodatnih 15 elektorsih glasov
Barack Obama je svojemu seznamu osvojenih držav danes dodal še Severno Karolino, ki mu prinaša 15 elektorskih glasov. S tem jih je osvojil 364 od potrebnih 270, njegov republikanski nasprotnik John McCain pa 163. Zmaga Obame v tej zvezni državi pomeni še en hud udarec republikancem, saj je bila Severna Karolina njihova trdnjava. Zadnji demokrat, ki so ga tamkajšnji volivci podprli, je bil Jimmy Carter leta 1976. Volilnih izidov niso potrdili le še v Missouriu, kjer pa bo najverjetneje zmagal McCain. Končni izid po številu elektorskih glasov bo najverjetneje 364 proti 174.
Rahm Emanuel postal vodja osebja v Beli hiši
Demokratskega kongresnik iz Illinoisa Rahm Emanuel je sprejel Obamovo ponudbo, naj postane vodja osebja v Beli hiši.
Sicer pa naj bi Obama o tem, koga bo povabil v svojo administracijo, razmišljal že dolgo pred odločilnim torkom. 10 tednov, ki ga ločijo od prevzema oblasti, namreč ni veliko. Poleg tega se Obama uči na napakah zadnjega demokratskega predsednika Billa Clintona, ki je tik pred inavguracijo še sestavljal svojo ekipo. Republikanski kandidat John McCain je torej imel prav, ko je nasprotniku na predsedniških volitvah očital, da "že meri zavese za Belo hišo".
Ob nastopu položaja novega predsednika ZDA morajo vsi politično nastavljeni uslužbenci podati odstopne izjave, od novega predsednika pa je odvisno, koga bo zadržal. Ponavadi veliko večino odstopov sprejmejo, saj ima prihajajoči predsednik dolg seznam oseb, ki jih želi imeti na ključnih položajih ali jim morda le vrniti uslugo za podporo.
Vsi Obamovi možje
Pomemben položaj v Obamovi ekipi naj bi imel nekdanji vodja Clintonovega kabineta John Podesta, pomagala naj bi mu nekdanji šef Obamovega senatnega kabineta Pete Rouse in svetovalka Valerie Jarret. V ekipi so tako člani Clintonove ekipe kot Obamovi sodelavci.
Američani ugibajo, ali bo Obama k sodelovanju povabil tudi dosedanjega obrambnega ministra Roberta Gatesa, ki je spoštovan politik tako med demokrati kot republikanci. Ta poteza bi lahko nakazala na bolj odprto politiko Bele hiše.
Ker se ZDA spopadajo z upočasnitvijo ekonomske rasti in globalno finančno krizo, bo eden izmed pomembnih položajev v novi administraciji prav gotovo položaj finančnega ministra. "To bo eden prvih primerov, da bo finančni minister skoraj tako pomemben kot zunanji," je za CNN komentiral analitik David Gergen. Med možnimi kandidati se omenjajo Lawrence Summers, ki je ta položaj že zasedal, trenutni vodja newyorške Zvezne rezervne banke Timothy Geithner, ki ima eno pomebnejših vlog pri reševanju Wall Streeta, in nekdanjega vodjo zvezne banke Paula Volckerja. Slednji je vodil preiskavo o goljufijah pri programu za pomoč Iraku 'Nafta za hrano'.
Govorice krožijo tudi o tem, koga bo Obama postavil na izjemno pomemben položaj zunanjega ministra. Zanj naj bi se potegoval nekdanji predsedniški kandidat John Kerry. Veliko vprašanje je
tudi, kakšna bo vloga nekdanjega zunanjega ministra, republikanca Colina Powella,
ki je Obami veliko pomagal s podporo tik pred volitvami, ko so ga
nasprotniki obtoževali povezav s teroristi in socialističnih idej.
Več bo znanega po novinarski konferenci, ki jo Obama pripravil v petek.
Poročilo o nacionalni varnosti
Obama bo prejel tudi prvo poročilo o nacionalni varnosti, ki ga pripravljajo obveščevalne agencije. Podobna poročila je dobival že kot kandidat, vendar brez strogo zaupne vsebine.
Po inavguraciji 20. januarja, pred katero mora še odstopiti s položaja senatorja, pa bo imel Obama težko delo, saj mu Bush zapušča dediščino razdeljene Amerike, dve vojni in najhujšo finančno krizo v tem stoletju. Zaradi tega je podpornike že opozoril, naj se jim ne mudi.
V pomoč mu bo tako demokratska večina v kongresu kot splošno vzdušje na svetu, s katerim so sprejeli njegovo zmago. Hladen je bil le ruski predsednik Dmitrij Medvedjev, ki je v sredo napovedal namestitev ruskih raket okrog Kaliningrada v neposredni bližini Poljske.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.