Ekstremna vročica je, čeprav je v Avstraliji trenutno poletje, presenetila celo meteorologe. Najmanj pet januarskih dni se je uvrstilo na lestvico desetih najtoplejših dni v zgodovini Avstralije, potem ko so se temperature povzpele krepko čez 40 stopinj Celzija.

Zaradi vročine je v avstralskih rekah doslej poginilo več milijonov rib, ob presušenih virih vode pa so našli tudi številne poginule kenguruje in druge divje živali, kot so divji konji. V požarih jih je umrlo že več kot 90. Med najbolj ranljivimi pa so netopirji oziroma za Avstralijo značilna podvrsta leteče lisice.
Rekordi so bili zabeleženi tako po trajanju vročine kot tudi po dnevnih skrajnostih v temperaturah, je za BBC povedal meteorolog Andrew Watkins. Padavine pa so bile na drugi strani pod povprečjem v večini regij.
Poletja v Avstraliji so sicer zaradi globalnega segrevanja vedno bolj ekstremna, lani se je Sydney "potil" na rekordnih 47,3 stopinje Celzija, kar velja za najtoplejši dan vse od leta 1939.
"Trend segrevanja, ki se je v zadnjih 100 letih samo še okrepil, je v povprečju zvišal temperature za eno stopinjo," je še dodal Watkins.
Pri temperaturah nad 40 stopinj Celzija človeško telo začne doživljati izčrpanost, opozarjajo strokovnjaki. Ko temperatura preseže 41 stopinj, telo povsem omaga. V državi so izdali številna zdravstvena opozorila, ljudem pa oblasti svetujejo, da naj se v najbolj vročem delu dneva zadržujejo v zaprtih prostorih, hkrati pa naj zmanjšajo fizično aktivnost in pijejo veliko tekočine.
Znanstveniki ob tem opozarjajo, da so vročinski valovi šele začetek težav, ki jih bo povzročilo globalno segrevanje, če s strani vlade ne bodo sprejeti določeni ukrepi.
Raziskovalec Michael Grose iz Centra za podnebne razmere je za CNN povedal, da bi se lahko Adelaide do leta 2100 soočil z 22 dnevi na leto, ko bodo temperature presegle 40 stopinj Celzija.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.