V Izraelu danes vlada molk glede moratorija na gradnjo judovskih naselbin na Zahodnem bregu, ki bo po desetih mesecih potekel opolnoči. Izraelski, palestinski in ameriški pogajalci si medtem v zadnjem hipu še vedno prizadevajo najti kompromis, s katerim bi rešili krhka mirovna pogajanja.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v minulih tednih kljub pozivom ameriškega predsednika Baracka Obame zavračal podaljšanje moratorija, je pa dal vedeti, da bi bil pripravljen ohraniti nekatere omejitve glede gradnje. Palestinske oblasti so medtem grozile, da v mirovnih pogajanjih, ki so jih z judovsko državo po mesecih zastoja mukoma obnovile 2. septembra, v primeru nepodaljšanja moratorija ne bodo več sodelovale.
Bela hiša je danes izrazila upanje, da bodo Izraelci in Palestinci kljub vprašanju moratorija nadaljevali pogajanja. Kot je dejal glavni Obamov svetovalec David Axelrod, "bomo še naprej iz dneva v dan pozivali, pozivali in izvajali pritisk, da bi dosegli rešitev".
V Netanjahujevem uradu danes tega vprašanja niso želeli komentirati, premier pa je svojim ministrom in njihovim namestnikom tudi naročil, naj z mediji o tej temi ne govorijo. Seje izraelske vlade, ki običajno poteka ob nedeljah, danes zaradi praznika ne bo, se je pa Netanjahu glede zamrznitve gradnje v soboto pogovarjal s svojimi najtesnejšimi sodelavci in obrambnim ministrom Ehudom Barakom.
Slednji se danes skupaj s predsednikom Šimonom Peresom iz ZDA vrača v domovino, po poročanju medijev pa naj bi premierja in ministrske kolege skušal prepričati, da ni druge rešitve, kot da se zamrznitev gradnje podaljša. Za britanski BBC pa je Barak ocenil, da obstaja 50-odstotna možnost, da Izrael s Palestinci doseže dogovor v zvezi moratorijem.
Glavni palestinski in izraelski pogajalec, Sajeb Erekat in Jicak Molčo, se medtem še vedno mudita v ZDA, kar naj bi kazalo, da strani puščata odprta vrata za dogovor v zadnji minuti.
Načrtujejo nove gradnje
Izraelski naseljenci in njihovi podporniki so Netanjahuja ves čas pozivali, naj izpolni obljubo in obnovi gradnjo na Zahodnem bregu. V Netanjahujevem uradu pa so jih danes pozvali, naj izkažejo zadržanost in se izognejo izzivanju napetosti.
Kljub temu je danes nekaj deset naseljencev in njihovih podpornikov v neki naselbini na Zahodnem bregu simbolično položilo temelje za nove jasli. Množičen shod pa je danes napovedan tudi v sosednji naselbini Revava, kjer na bi simbolično položili temelje za novo sosesko, gradnjo pa nato začeli v ponedeljek, ko bo moratorij tudi formalno potekal.
Po navedbah izraelske mirovne organizacije Peace Now so sicer v naselbinah tudi po uvedbi moratorija novembra lani gradili okoli 2000 stanovanj, medtem ko so v minulih letih v povprečju na Zahodnem bregu letno izgradili okoli 1700 stanovanjskih enot. Moratorij se je namreč nanašal le na nove projekte, vse, ki so bili že v teku, pa je bilo mogoče nadaljevati. Naseljenci naj bi sicer takoj po poteku moratorija začeli graditi 2066 stanovanj, za dodatnih 13.000 pa naj bi že pridobili vsa potrebna dovoljenja.
'Osredotočiti se na spravo s Palestinci'
Palestinsko gibanje Hamas, ki nadzoruje območje Gaze, je medtem danes na palestinskega predsednika Mahmuda Abasa naslovilo poziv, naj takoj zapusti pogajanja z Izraelci in se namesto tega osredotoči na spravo med Palestinci in skupen boj proti judovski državi, je povedal Hamasov tiskovni predstavnik Favzi Barhum.
Hrbet je Abasu obrnila tudi Ljudska fronta za osvoboditev Palestine (PFLP). Napovedala je, da se umika iz izvršnega komiteja Palestinske osvobodilne organizacije (PLO), s čimer izraža protest na načinom, na katerega potekajo neposredna pogajanja z Izraelom in sprejemanje odločitev v PLO. Levičarski PFLP je sicer med manjšimi gibanji, zastopanimi v PLO. Večino v organizaciji ima Abasovo gibanje Fatah.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.