Kamera na krovu Nasinega vesoljskega klimatskega observatorija (DSCOVR) je ujela edinstven pogled na Luno, ko se je ta premikala čez osončeno polovico Zemlje. Posnetek prikazuje popolnoma osvetljeno "temno stran" Lune, ki z Zemlje ni nikoli vidna.
Kamera, ki je ujela ta zanimiv trenutek, je pritrjena na satelit DSCOVR, ki kroži na razdalji okoli 1,6 milijona kilometrov od Zemlje, iz svojega položaja med Zemljo in Soncem pa spremlja predvsem aktivnost Sončevega vetra.
Kot pravijo pri Nasi, so znanstveniki ta del Lune prvič videli leta 1959, ko je vesoljsko plovilo Luna3 poslalo prve posnetke. Od takrat pa do danes se je zvrstilo že veliko posnetkov, kljub temu pa tega, zaradi razdalje, na kateri ne nastal, označujejo za edinstvenega.
Nasa je podobe iz vesolja prejela 16. julija, končni posnetek pa je sicer sestavljen iz treh serij posnetkov. "Zanimivo je, kako zelo svetla je Zemlja v primerjavi z Luno. Naš planet je zares bleščeče vesoljsko telo," pravi znanstvenik Adam Szabo.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.