Inšpektorji Združenih narodov so v poročilu potrdili prisotnost smrtonosnega živčnega plina sarina 21. avgusta na obrobju Damaska. Poročilo za napad ni neposredno obsodilo sirske vlade, kljub temu pa je francoski zunanji minister Laurent Fabius dejal, da ni nobenega dvoma, da je za napad odgovoren sirski predsednik Bašar al Asad.
Na drugi strani pa je Rusija. Zunanji minister Sergej Lavrov pravi, da lahko utemeljeno sklepajo, da so napad izvedli sirski uporniki, z namenom, da bi ga potem pripisali sirski vladi. Še posebej sumljivo se je zdi, da ni bilo med žrtvami niti enega sirskega upornika, čeprav naj bi bil to napad na njih.
Sirske oblasti so zahodne sile obtožile, da z vsiljevanjem novih zahtev in podpiranjem upornikov spodkopavajo možnosti za mirno rešitev dve leti in pol trajajočega konflikta.
Turški zunanji minister Ahmet Davatoglu je medtem potrdil, da je turška vojska sestrelila sirski helikopter, ki naj bi kljub opozorilom vstopil v turški zračni prostor.
Velesile se sicer še dogovarjajo o vsebini resolucije ZN o prenosu nadzora nad sirskim kemičnim orožjem na mednarodno skupnost. Pogovori sledijo sobotnemu dogovoru med Rusijo in ZDA, po katerem mora Sirija v tednu dni predložiti seznam vseh zalog kemičnega orožja, inšpektorjem Organizacije za preprečevaje kemičnega orožja (OPCW) pa dovoliti "takojšen in neomejen" dostop do teh zalog, preden bi jih v celoti odstranili ali uničili.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.