Rusija je v torek ob 21.16 po srednjeevropskem času izstrelila sondo brez posadke, ki naj bi dosegla Marsov naravni satelit Fobos in od tam na Zemljo prinesla vzorce. Vendar je sonda zašla s smeri in se ji ni uspelo utiriti, so po poročanju tujih tiskovnih agencij sporočili iz ruskega vesoljskega centra Roskosmos. Direktor Vladimir Popovkin je povedal, da je bil za težavo kriv eden od motorjev. "Gre za izredne razmere, a imamo stik s sondo," je dejal.
V Roskosmosu imajo zdaj tri dni časa za utirjenje sonde, sicer bo le-ta postala nekajtonski drag odpadek, ki kroži okoli Zemlje, ruska vesoljska agencija pa bo doživela pravo blamažo.
"Pravijo, da obstaja možnost, da jo 'resetiramo', ker je težava očitno programske narave, a časa je zelo malo," je za Reuters povedal vodja misije Alexander Zakharov. "Žal mi je, da se je tako izteklo, a to je posledica premajhnega števila ljudi. Na tem projektu je delalo veliko mladih, ki jim manjka izkušenj. Začeti smo morali praktično od nule.“
Več kot 13 ton težka sonda, na kateri je več kot 120 milijonov evrov vredna merilna naprava, naj bi Mars in Fobos dosegla prihodnje leto. Prav tako naj bi sonda v Marsovo orbito utirila kitajski satelit. V začetku leta 2013 naj bi sonda pristala na Fobosu, na Zemljo pa naj bi se vrnila avgusta 2014.
Znanstveniki, ki o sondiranju satelita rdečega planeta, ki ima obliko krompirja in ima premer samo 22 kilometrov, sanjajo vse od leta 1960, upajo, da bodo s pomočjo te misije pridobili nova spoznanja o nastanku našega sončnega sistema. A dve misiji Fobos sta že spodleteli. "Z Marsom imamo že od nekdaj smolo,“ je še povedal Zakharov.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.