Po Londonu in Parizu proteste ob prihodu olimpijskega ognja pričakujejo tudi v San Franciscu. Pot plamenice po mestu so zato že skrajšali in spremenili. Kljub temu je župan Gavin Newsom optimističen, da težav ne bo.
Ob pristanku na letališču je plamenico po poročanju spletnega portala časnika San Francisco Chronicle varovalo kar 500 policistov. Nato naj bi jo prepeljali na skrivno lokacijo, kjer jo bodo shranili do jutri, ko se bo ob enih popoldne po lokalnem času začel tek z olimpijskim plamenom po mestu.
Sedem aktivistov, ki se zavzemajo za pravice Tibetancev, so že aretirali. Prijeli so jih, potem ko so trije od njih splezali na jekleno konstrukcijo mostu Golden Gate in 45 metrov nad cesto pritrdili napise v podporo Tibetu.
"En svet, ene sanje" in "Osvobodite Tibet" je pisalo na velikanskih panojih, ki so ju razvili z mostu.
Plamen so prižgali v grški Olimpiji, po skoraj 140 tisoč kilometrih pa naj bi nekaj dni pred olimpijado prispel v Peking. Organizatorji trdijo, da načrtovane poti ne bodo spremenili. "Nobena sila ne more ustaviti poti olimpijskega ognja," je dejala predstavnica organizacijskega komiteja OI v Pekingu Sun Weide. Kljub temu pa bo danes mednarodni olimpijski komite razpravljal prav o tej možnosti.
Protest tudi v Sloveniji
Zbrani so opozarjali na trpljenje tibetanskega naroda in krivice, ki jih nad njim povzroča kitajska vlada. "Zahtevamo, da kitajska vlada spoštuje pravice Tibetancev na njihovem lastnem ozemlju. Tudi tibetanski duhovni voditelj dalajlama ni nikoli zahteval ničesar drugega kot to," je ob tem povedal Rinpoche. Vrata veleposlaništva so ostala zaprta, protestniki pa so se ob zvokih tibetanske glasbe po dobro uro trajajočem zborovanju mirno razšli.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.