Današnji dan se je leta 1969 zapisal v zgodovino. Nasino plovilo Apollo 11 je pristalo na Luni, Neil Armstrong in Edwin Aldrin pa sta kot prva človeka stopila na Zemljin naravni satelit. Tretji član posadke Michael Collins je dogajanje spremljal v komandni kapsuli.''To je majhen korak za človeka, a velik skok za človeštvo,'' so bile Armstrongove besede, ko se je njegova noga dotaknila drugega nebesnega telesa.
Po astronavtu so na Luni poimenovali tudi manjši krater, ki se nahaja blizu mesta, kjer je pristal Apollo 11. Izkrcanje astronavtov in njune poskuse na Luninem površju je v živo prenašala televizijska kamera, na Zemlji pa naj bi zgodovinsko dogajanje spremljalo kakih 500 milijonov ljudi.
Apollo 11 je iz vesoljskega centra na Floridi poletel 16. julija 1969, v vesolje pa ga je ponesla 111 metrov visoka in 3100 ton težka nosilna raketa Saturn 5. V Lunino krožnico se je utiril 19. julija, po preizkusu tehničnih naprav pa se je pristajalni modul Orel ločil od Apolla 11.
Pristajalni modul Orel je na Luni pristal 20. julija 1969 ob 21.17 po srednjeevropskem času. 21. julija v zgodnjih jutranjih urah ob 3.56 pa je Armstrong naredil zgodovinski korak. Astronavta sta se na Luni zadržala 22 ur, od tega sta dve uri prebila izven modula Orel. 21. julija ob 18.54 sta vključila raketni motor za povratek, ki je potekal brez zapletov. Orel se je ob 22.35 znova združil z matičnim plovilom Apollo 11, Američana pa sta nato uspešno vanj uspešno prestopila.
Pristanek zrežiran?
Odkar sta Armstrong in Aldrin stopila na Luno, krožijo govorice, da je bilo vse le velika laž in da so pristanek zrežirali in posneli v hollywoodskih filmskih studiih. Govorice so postale še glasnejše, ko so pred leti uslužbenci ameriške vesoljske agencije Nasa priznali, da so v 70. ali 80. letih prejšnjega stoletja izbrisali vse originale posnetkov prvega človeškega pristanka na Luni. Pri Nasi so nato izdelali nove izboljšane digitalne posnetke na podlagi štirih posnetkov, ki so jih zbrali v ZDA in v Avstraliji.
V 60. letih prejšnjega stoletja se je odvijala velika borba v vesoljskih programih med ZDA in Rusijo. ZDA so izgubile boj v bitki, ko je Sovjetska zveza leta 1961 v vesolje poslala Jurija Gagarina. Sedaj pa tudi ameriški astronavti v vesolje letijo z ruskimi raketami.
KOMENTARJI (229)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.