Odločitev turškega predsednika Ahmeta Necdeta Sezerja, da z vetom prepreči sprejetje ustavnega amandmaja, je bila pričakovana.
V Turčiji predsednika izbirajo poslanci, kar pa je želela vladajoča stranka premierja Rayyipa Erdogana spremeniti. Njihov kandidat za Sezerjevega naslednika, zunanji minister Abdullah Gül, namreč ni dobil zadostne parlamentarne podpore. Na neposrednih volitvah bi najverjetneje zmagal.
Njegova kandidatura je pahnila državo v politično krizo, več kot milijon Turkov pa mu je na ulicah izražalo nasprotovanje. Prepričani so, da bi kot predsednik povzročil islamizacijo države. Isto meni tudi sedanji predsednik Sezer, zaradi česar je tudi vložil veto, sekularizacijo pa podpirajo tudi vojska, opozicija in vrhovni sodniki.
Erdogan je že napovedal, da bo parlamentu še enkrat predlagal nespremenjen predlog ustavnega amandmaja. V tem primeru Sezer ne bo mogel vložiti veta, na voljo bo imel namreč le dve možnosti – potrditev zakona ali razpis referenduma.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.