Vesoljsko plovilo podjetja Sierra Nevada Corp z imenom Dream Chaser, ki spominja na manjšo različico raketoplanov space shuttle je eden izmed štirih vesoljskih taksijev, ki jih ob podpori ameriške vlade razvijajo zasebna podjetja.
Za sedaj še neimenovano testno plovilo bo v vesolje poneslo lansirno letalo White Knight Two, drugače nosilno letalo za prevoz suborbitalnih potnikov s plovilom Space Ship Two. Tovrstne lete finančno podpira podjetje Virgin Galactic, ki je v lasti razvpitega lastnika firme Virgin Group, Richarda Bransona.
Testni polet je bil odobren po tem, ko je zasebno podjetje iz Sierre Nevade prejelo finančno injekcijo v višini 25,6 milijona ameriških dolarjev na podlagi 80 milijonske pogodbe, ki jo je že sklenilo z Naso. Vodja Nasinega komercialnega programa poletov Ed Mango je potrdil, da bodo testni polet izvedli bodisi iz letalskega oporišča Edwards v kalifornijski puščavi Mojave bodisi iz raketnega izstrelišča White Sands v Novi Mehiki.
Z ukinitvijo programa vesoljskih raketoplanov je Nasa sedaj pri pošiljanju astronavtov na mednarodno vesoljsko postajo ISS bistveno odvisna od Rusije, stroški na le enega člana odprave pa znašajo po sedanjih izdatkih kar 50 milijonov ameriških dolarjev na astronavta. V agenciji upajo, da bodo kmalu vnovič uvedli lastne prevoze astronavtov, najverjetneje tako, da bodo do konca leta 2016 sklenili pogodbe z vsaj še enim komercialnim podjetjem, dodaja Mango.
Poleg sodelovanja s podjetjem Sierra Nevada financira Nasa tudi vesoljski program v podjetju Boeing Space Exploration Technologies in sodeluje s podjetjem Blue Origin, katerega ustanovitelj je oče podjetja Amazon Jeff Bezos.
"Ohranjanje le enega načina, s katerim bi spravili ekipe do vesoljske postaje, je omejitev,“ poudarja Nasin astronavt Mike Fossum. Mednarodna vesoljska postaja je 100 milijard ameriških dolarjev vreden skupni projekt 16 držav, ki so ga letos po več kot desetletju od zasnove ponesli v višave 360 kilometrov nad površjem planeta. Osnovni modul, ki je velik kot petsobna hiša, omogoča vrsto znanstvenih raziskav in tehnoloških demonstracij.
Poleg pomoči pri razvoju komercialnih vesoljskih taksijev sodeluje Nasa pri izgradnji velike nosilne rakete in kapsule, ki bi ponesla astronavte do asteroidov, Meseca, na Mars in destinacije, ki so izven dosega in orbite vesoljske postaje.
Za sedaj je projekt še na risalnih tablah in po zgledu prejšnjih programov, tudi raketoplana in odpovedanega lunarnega programa Constellation, izdelujejo znanstveniki končne različice rakete, imenovane Space Launch System ali SLS, ki bo v vesolje poletela predvidoma leta 2017. Temu naj bi leta 2021 sledil za zdaj še neimenovani poskusni let z astronavti, je potrdil direktor vesoljskega centra Kennedy Bob Cabana.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.