Svetovno javnost zanima, kdo je bil morilec na skuterju, kot so poimenovali 23-letnega Mohameda Meraha. Medtem ko njegovi prijatelji pravijo, da je bil prijazen in simpatičen, ga številni opisujejo kot nasilnega samotarja z radikalnimi političnimi in verskimi prepričanji.
Merah je Francoz alžirskega rodu, rojen v družini s petimi otroki, nad katerimi mati, ločena samohranilka, ni imela nadzora, vsaj nad Mohamedom ga ni imela, saj je to sama priznala policiji. Otroštvo sedemkratnega morilca iz Toulousa je bilo revno, njegova težavna osebnost se je pokazala že zgodaj, kot mladoleten je zaradi tatvin, pretepov in divjanja z avtomobili kar 15-krat stopil pred sodnika.
Tisti, ki so ga poznali, ne morejo razumeti, da se je za nasmejanim obrazom, ki so ga bili vajeni, skrival hladnokrvni morilec, ki je sedem svojih žrtev ustrelil v glavo iz neposredne bližine. 18-letni Martin Zacharie, ki je bil njegov sosed in je živel v isti zgradbi, je dejal, da je bil Mohamed preprost in normalen fant. "Ničesar nisem posumil. O njem so tudi pogosto govorila dekleta," je povedal.
Strokovnjaki ga opisujejo kot zapleteno osebnost, ki je počasi podlegla radikalizmu. Najverjetneje v zaporu, kjer se je spoprijateljil s člani v Franciji prepovedane skrajne islamske skupine Vitezi ponosa. Merah je bil tudi večkrat v Pakistanu in Afganistanu. Na meji med državama se je uril v taboriščih Al Kaide, nato pa se tudi boril proti koalicijskim silam v državi. Decembra 2007 so ga prijeli v provinci Kandahar in ga zaradi podstavljanja bomb obsodili na triletno zaporno kazen, vendar pa je kmalu zbežal skupaj z najmanj 400 talibani. Nato se je vrnil v Francijo.
Obveščevalne službe niso imele indicev, da bo od besed prešel k dejanjem
Merah je imel zaradi tega prepoved letenja v ZDA, nanj pa je bila opozorjena tudi francoska obveščevalna služba. Francoski premier Francois Fillon je danes poudaril, da policija ni imela razloga za njegovo aretacijo, dokler ni izvršil omenjena dejanja. "V državi, kot je naša, nimamo pravice, da bi brez sodne odločbe stalno nadzorovali nekoga, ki ni zagrešil kaznivega dejanja ... Živimo v pravni državi," je za francoski radio dejal premier.
Obveščevalci so ga "spremljali dovolj dolgo, da so prišli do zaključka, da ni nobenega indica, ki bi kazal na to, da gre za človeka, ki bo nekega dne prešel od besed k dejanjem," je dejal francoski premier. Meraha so po njegovih besedah zaslišali, nadzirali in mu prisluškovali, bil pa je človek, ki je živel "normalno življenje". "Biti pripadnik salafistične organizacije samo po sebi ni kaznivo dejanje. Verskega fundamentalizma ne smemo zamenjevati s terorizmom, četudi vemo, da obstajajo točke, ki ju združujejo," je še dejal Fillon.
Že prej pa so se odzvali tudi člani pariške muslimanske skupnosti. Prepričani so, da bi bilo veliko bolje, če bi Meraha prijeli živega in od njega izvedeli, kdo vse stoji za tem oziroma ali je vse počel na svojo pest "za svoj užitek". "Ker psihopati lahko storijo kaj takega zaradi užitka. Izgovarjal se je na vero, vendar pa vera s tem nima nič skupnega," so dejali člani skupnosti.
Morilec naj bi bil v zadnjih mesecih pred 10-dnevnim strelskim pohodom vse več časa sam, zaprt za štirimi stenami, obseden s terorizmom in z nasilnimi posnetki obglavljanj. Tudi zato je včeraj francoski predsednik Nicolas Sarkozy napovedal oster boj proti tistim, ki internet zlorabljajo kot orodje za širjenje sovraštva in nasilja.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.