Gradnjo mošeje ter islamskega centra v bližini prizorišča terorističnih napadov 11. septembra 2001 v New Yorku je podprl tudi ameriški predsednik Barack Obama. Dejal je, da razume, da gre za občutljivo temo, opozarja pa, da muslimanski verniki imajo iste pravice kot drugi. ZDA morajo vsem ljudem zagotoviti versko svobodo, je še razložil ameriški predsednik. "Prav verska strpnost nas loči od naših sovražnikov," je dejal Obama. Poudaril je, da ZDA temeljijo na principu, da so dobrodošli vsi, ne glede na versko opredelitev.
Newyorški župan Michael Bloomberg prav tako meni, da gradnja mošeje in islamskega centra v bližini Ground Zera ni sporna.
'Nestrpnost lahko premagamo'
Postavitvi mošeje blizu Svetovnega trgovinskega centra (WTC) nasprotuje večina družin žrtev 11. septembra, vendar pa ne vse. Organizacija Cordoba House, ki organizira gradnjo, je namreč pridobila pisne podpore okoli četrtine omenjenih družin. Islamska organizacija, ki si prizadeva za sožitje in razumevanje med islamom in Zahodom trdi, da bo mošeja blizu kraja zločina islamskih skrajnežev Al Kaide dokaz, da se nestrpnost lahko premaga. Poudarjajo tudi, da so bili med žrtvami 11. septembra tudi muslimani.
Nasprotnikom mošeje, med katerimi je poleg lokalnih republikancev tudi nekdanja guvernerka Aljaske Sarah Palin, se je pred kratkim pridružila tudi judovska organizacija Antidefamacijska liga, ki si prizadeva za odpravo vseh vrst nestrpnosti. Liga je sporočila, da bo gradnja mošeje tako blizu kraja napadov pri sorodnikih žrtev povzročila nepotrebne dodatne bolečine. Nasprotniki zatrjujejo, da niso proti mošeji in islamu, le proti lokaciji.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.