En dan po konferenci o miru v nemirnem Iraku, na kateri so se svetovni voditelji zavezali k zaustavitvi spopadov med šiiti in suniti, državi spet vlada nasilje.

V Bagdadu je v eksploziji avtomobila bombe umrlo 19 šiitskih vernikov, ki so se vračali z romanja. Bomba je eksplodirala v bagdadski četrti Karada, v trenutku, ko je mimo pripeljalo več vozil z romarji, ki so se vračali iz Karbale. V napadu je bilo 10 romarjev ranjenih. V Karadi so skrajneži napadli tudi policijsko postojanko, pri tem pa sta umrla dva civilista. Dva civilista pa sta padla pod streli neznanega napadalca v južnem Bagdadu. V še enem napadu v Bagdadu je bilo ubitih 10 Iračanov, še osem pa jih je bilo ranjenih. Samomorilski napadalec je sprožil eksploziv na minibusu, v trenutku, ko je ta peljal mimo univerze Mustansirijah. Univerza je sicer pogosta tarča sunitskih skrajnežev.
V bližini mesta Baladruz, približno 100 kilometrov severnovzhodno od Bagdada, je v bombnem napadu na avtobus umrlo pet iraških delavcev, še 10 pa jih je bilo ranjenih. Skrajneži so napadli tudi pisarno največje sunitske stranke v Iraku v severnem mestu Mosul in pri tem ubili štiri ljudi, med njimi tri varnostnike. Bomba južno od Bagdada je bila usodna tudi za dve ženski, ki sta z avtomobilom zapeljali na obcestno bombo, sopotnica in otrok sta bila ranjena. V eksploziji obcestne bombe na cesti med Bagdadom in Hilo pa sta umrla tudi dva policista.
Konstruktivni pogovori

Ameriški veleposlanik v Iraku Zalmay Khalilzad je po koncu varnostne konference dejal, da so bili pogovori tako z Iranom kot s Sirijo konstruktivni in da sta državi pokazali interes za mir v Iraku.
"Vzdušje je bilo poslovno, izmenjave konstruktivne, nihče ni tolkel po mizi," je po konferenci povedal Khalilzad, ki je pogovore opisal kot odkrite in celo prisrčne. Kot pozitivno znamenje je ocenil tudi pripravljenost Sirije in Irana, da pomagata pri stabilizaciji Iraka, medtem ko se je Sirija celo ponudila, da bo pripravila predloge za zbližanje med iraškimi frakcijami. Vseeno pa bo treba počakati, kaj od obljubljenega se bo uresničilo, je bil previden ameriški veleposlanik.
Tudi iransko zunanje ministrstvo je ocenilo, da je bila konferenca "dober prvi korak" proti varnosti in stabilnosti v državi. Kot so še poudarili na ministrstvu, Iran podpira sleherno pobudo, ki bi v Irak pripeljala varnost in stabilnost, in se je pripravljen udeležiti tudi prihodnje konference, ki naj bi potekala na ministrski ravni.
"Konferenca je izpostavila potrebo po spremembi napačnega pristopa koalicijskih sil ter po predaji pristojnosti iraškemu ljudstvu in vladi," je dejal tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Mohamed Ali Hoseini, ki je menil, da je konferenca pomembna tudi kot znak podpore iraškemu premieru Nuriju al Malikiju in njegovi vladi. Iran sicer vztraja, da bodo do miru v Iraku pripeljali le odhod tujih sil, nepristranski pregon vseh terorističnih skupin v državi in predaja varnostnih pooblastil iraški vladi.
Sobotno konferenco je pozitivno ocenil tudi iranski predstavnik, ki se jo je udeležil, namestnik zunanjega ministra Abas Aragči. Kot je dejal, je bilo srečanje "resno in konstruktivno". Iranski mediji pa so iraško varnostno konferenco medtem označili kot forum za "kritiko ameriške politike", ki je pokazal, da ZDA ne morejo več skrivati potrebe po iranski pomoči.
Udeleženci konference so se dogovorili, da bo njihovo prihodnje srečanje, ki bo predvidoma aprila, na ministrski ravni, udeležila pa naj bi se ga tudi ameriška zunanja ministrica Condoleezza Rice.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.