Sirski predsednik Bašar al Asad je dan po tem, ko je VS obsodil nasilje nad protestniki v državi, z dekretom uzakonil večstrankarski sistem. To je tudi ena izmed glavnih zahtev protestnikov. Kot je zapisala državna tiskovna agencija Sana, naj bi dekret aktiviral politično življenje in participacijo državljanov. Pri tem sporočilo dodaja, da bodo morale nove stranke pokazati predanost ustavi, načelom demokracije in tudi spoštovati svoboščine in mednarodne deklaracije človekovih pravic. Hkrati strank ne bo mogoče ustanavljati na podlagi verskih, plemenskih, regionalnih ali poklicnih ozadij.
Sirija je enostrankarska država od leta 1963, ko je na oblast prišla stranka Baas, za katero je v ustavi zapisano, da vodi državo in družbo. Sirska vlada je zakon o večstrankarskem sistemu sprejela že pretekli mesec, a je zakon potreboval še parlamentarno potrditev, sedaj pa nemudoma stopa v veljavo.
To je farsa, ustavite raje nasilje
Francija je tak dekret označila za provokacijo, saj je prepričana, da bi moral al Asad več naporov posvetiti ustavitvi zatiranja protestnikov, ki po sirskih mestih že od 15. marca zahtevajo spremembe. "Sirski režim je pred kratkim napovedal uzakonitev večstrankarskega sistema. To je skoraj provokacija. Kar si želimo, je ustavitev nasilja nad civilisti, ki se le borijo za svoje pravice," je povedal francoski zunanji minister Alain Juppe.
Včeraj je Varnostni svet Združenih narodov obsodil nasilno zatrtje protestov v državi, hkrati pa je v izjavi zapisal, da bi bilo treba odgovorne privesti pred roko pravice. Resolucije VS ni sprejel, se je pa poenotil glede manj zavezujoče izjave, ki obsoja splošno kršenje človekovih pravic in uporabo sile proti civilistom s strani sirskih oblasti. Resoluciji sta nasprotovali Kitajska in Rusija.
ZDA: Skupaj ubitih 2000 civilistov
Washington pa je zaradi vse večjega nasilja v Siriji na seznam nezaželenih gostov ZDA uvrstil tudi sirskega poslanca in uglednega poslovneža, ki naj bi, kot sporoča ameriška administracija, deloval v korist predsedniku al Asadu in njegovemu bratu. Gre za Muhameda Hamša in njegovo podjetje Hamsho Inetrnational Group. Hkrati bodo zamrznjena vsa sredstva, ki jih ima on ali njegovo podjetje v ZDA.
Kasneje se je oglasila še ameriška zunanja ministrica Hillary Clinton, ki je dejala, da so po mnenju ZDA sirske oblasti pod vodstvom al Asada odgovorne za najmanj 2000 smrti med protestniki. Pri tem je ponovila mnenje, da je sirski predsednik izgubil legitimnost v Siriji.
Vojska še zmeraj z orožjem nad protestnike
Ob tem pa iz Sirije prihajajo nova poročila o smrtnih žrtvah. Vodja Sirske lige za človekove pravice Abdul Karim Rihavi je dejal, da je bilo v sredo ponoči ubitih šest protestnikov. Dva sta bila ubita v Damasku, trije v vasi Nava na severu države, eden pa v starodavnem mestu Palmira. Sirski vojaki so že v nedeljo okrepili obleganje mesta Hama, zaradi česar so ga morali zapustiti številni civilisti. V obkoljenem sirskem mestu naj bi sile vdane predsedniku al Asadu v zadnjih 24 urah pobile več kot sto ljudi. Tako naj bi od začetka zadnjega vikenda skupno število umrlih civilistov že preseglo 200.
"Ljudi kot ovce pobijajo po cestah," sporočajo priče iz mesta in dodajajo, da svojci žrtve pokopavajo kar na svojih vrtovih, saj si ne upajo oditi na pokopališča.
Tako je Rami Abdul Rahman, ki v Londonu vodi Sirsko organizacijo za človekove pravice (SOHR), povedal, da je moralo mesto v zadnjih dveh dneh zapustiti okoli tisoč družin. Večina se jih je zatekla v vas Maštal Hilu zahodno od Hame in v mesto Salamija na vzhodu. Povedal je tudi, da vojska deluje tudi v mestu Homs, kjer so danes ponoči lahko slišali rafale težkih mitraljezov in avtomatskih pušk. Pri tem je bilo prijetih tudi najmanj 27 ljudi.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.