Po svetu je bilo lani na begu pred nasiljem 60 milijonov ljudi, največ po drugi svetovni vojni. Ob današnjem svetovnem dnevu beguncev se zato vrstijo pozivi k solidarnosti z begunci. Solidarnost v ospredje postavlja tudi slogan letošnjega svetovnega dneva "Lahko sem jaz, lahko si ti", ki ga je določil Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR).
Po podatkih UNHCR je število tistih, ki so bili zaradi preganjanja, konfliktov, nasilja ali kršenja človekovih pravic pregnani s svojih domov, konec lanskega leta doseglo 59,9 milijona. Med njimi je 19,5 milijona beguncev. Več kot polovica vseh beguncev je otrok.
Kar 86 odstotkov tistih, ki so zbežali pred nasiljem, gostijo države v razvoju.
Visok komisar Združenih narodov Antonio Guterres je mednarodno skupnost v luči vse bolj krvavih konfliktov, ki ljudi silijo k begu, pozval, naj skupaj nosi breme pomoči žrtvam vojne. "Ti ljudje računajo na nas za preživetje in upanje. Zapomnili si bodo, kar bomo storili," je zapisal komisar.
Kje je bilo lani največ beguncev?
Konec lanskega leta je bilo največ beguncev v Turčiji, 1,59 milijona. Sledita Pakistan z 1,51 milijona in Libanon z 1,15 milijona beguncev.
Zaradi konflikta v Ukrajini se je močno povečalo število beguncev v Rusiji. Medtem ko jih je bilo konec leta 2013 3400, je njihovo število v letu dni naraslo na 231.800, ugotavlja poročilo. Ukrajinci predstavljajo 98 odstotkov vseh beguncev v Rusiji.
Število beguncev iz Podsaharske Afrike medtem narašča že peto leto zapored. Lani jih je bilo 3,7 milijona, kar je 759.000 več kot leto poprej.
Slovenija naj bi sprejela 702 begunca
Bojazen pred valom beguncev in migrantov narašča tudi v Evropi, ki se sooča predvsem z migracijskimi pritiski v Sredozemlju. Evropska komisija je zato pripravila evropsko agendo o migracijah, ki temelji na solidarnosti med državami članicami in med drugim predvideva, da bi Slovenija sprejela 702 begunca.
Mednarodna nevladna organizacija Amnesty International je dosedanji odziv mednarodne skupnosti na begunsko krizo označila za neuspeh in se zavzela za radikalno menjavo politik in praks. Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun pa je dejal, da se moramo zavzeti za to, da bi begunci znova dobili zaščito in varnost.
Pred svetovnim dnem beguncev so se v Sloveniji ta teden zvrstili številni dogodki, od tedna migrantskega filma, konference o migracijah do igre Begunec ne jezi se.
KOMENTARJI (238)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.