
Reševanje talcev v katoliški cerkvi v Bagdadu je zahtevalo najmanj 52 žrtev, poroča Reuters. V okviru reševalne akcije je bilo ranjenih 67 ljudi, oboroženi moški pa so zahtevali izpustitev članov Al Kaide iz zaporov v Iraku in Egiptu.
Poročila o številu žrtev so različna, tako agencija AFP poroča, da naj bi bilo v reševanju ranjenih 56 talcev in 15 pripadnikov varnostnih sil, pri tem pa neimenovani predstavnik iraškega notranjega ministrstva ni sporočil, ali so med pripadniki varnostnih sil tudi Američani.
Oboroženi moški so se namreč v nedeljo zatekli v cerkev, potem ko so ubili dva varnostnika bagdadske borze. V cerkvi so zadrževali kot talce približno 100 iraških katolikov, je potrdil namestnik notranjega ministra.
Vlada je morala ukrepati
Iraška vlada pa je sporočila, da včeraj ni imela druge izbire, kot da v cerkev, ki so jo zavzeli skrajneži, pošlje pripadnike varnostnih sil. Obrambni minister Abdul Kadr al Obeidi je dejal, da so skrajneži grozili, da bodo pobili vse talce. Zato so po njegovih besedah enostavno morali ukrepati.
Kot je povedal eden od očividcev, 18-letni rešeni talec, so napadalci takoj, ko so vstopili v cerkev, ustrelili duhovnika. Odgovornost za napad je danes prevzela lokalna veja teroristične mreže Al Kaida, Islamska država Irak, ki je koptski cerkvi v Egiptu tudi dala 48-urni ultimat, da izpusti domnevne ujetnike.

Na ultimat upornikov se je danes odzval Egipt in ostro zavrnil njihove zahteve. "Egipt odločno zavrača, da se njegovo ime vpleta v takšno kriminalno dejanje," je v sporočilu zapisalo egiptovsko zunanje ministrstvo, ki je hkrati tudi ostro obsodilo napad v Iraku. Odzval se je tudi papež Benedikt XVI., ki je dejal, da je zgrožen nad pokolom kristjanov v Bagdadu. Zahteval je, da mednarodna skupnost okrepi prizadevanja proti nasilju na Bližnjem vzhodu in ponovil svoj poziv za mir v regiji.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.