Zahodni diplomati pri ZN so povedali, da so od vnovične vzpostavitve nadzora nad orožjem za množično uničenje v Iraku še zelo oddaljeni, uradno stališče Varnostnega sveta ZN pa pričakujejo šele v prihodnjih dneh. Z omenjenim pismom je Irak odgovoril na pismo generalnega sekretarja Kofija Annana iraškemu zunanjemu ministru Nadžiju Sabriju. Annan je 5. avgusta Irak pozval, naj uradno povabi inšpektorje, ne da bi pri tem postavljal predpogoje.
Sabri se je na Annanovo pismo odzval in pojasnil, da je iraška vlada sicer pripravljena vnovič omogočiti nadzor inšpektorjev ZN, ki je bil prekinjen leta 1998, vendar je potrebno najprej razjasniti način in metode nadzora inšpektorjev. Obenem je ZDA očital, da izvajajo pritisk na ZN, s čimer skušajo motiti dialog z Bagdadom.
Bela hiša pa se je odzvala na sklenitev sporazuma o gospodarskem sodelovanju v višini 40 milijard dolarjev med Rusijo in Irakom. Ameriško zunanje ministrstvo pa se na sklenitev rusko-iraškega sporazuma ni odzvalo.
Moskva potrdila posel z Irakom
Predstavniki ruskih oblasti so potrdili, da so se z iraškimi oblastmi dogovorili o gospodarskem sodelovanju v vrednosti 40 milijard dolarjev. Kot je dejal neki svetovalec ruskega premiera Kasjanova, je besedilo sporazuma še v fazi dogovarjanja. Sporazum bo podpisan, ko bo dokončno pripravljen in usklajen, je dejal in dodal, da je sporazum usklajen z obstoječimi mednarodnimi dogovori.
Državi se dogovarjata o petletnem programu sodelovanja, predvsem na področju naftne industrije, elektrogospodarstva in železniškega prometa.
Irak je medtem sporočil, da so ameriška in britanska vojaška letala v soboto bombardirala civilne objekte na jugu države, vendar žrtev ni bilo.