Sestanek je zahtevala odpravnica poslov misije SČG pri ZN Katarina Lalić-Smajević zaradi dogodka v kosovski vasi Goraždevac minulo sredo, ko so neznanci ubili dva, ranili pa štiri srbske mladostnike med kopanjem v bližnji reki Bistrici.
Zasedanja varnostnega sveta se bo udeležil tudi podpredsednik srbske vlade in vodja državnega koordinacijskega centra za Kosovo Nebojša Čović, ki je v nedeljo napovedal, da bo na seji pojasnil stališča Beograda in predlagal ukrepe, ki naj jih sprejme misija ZN na Kosovu (UNMIK) za vzpostavitev varnosti v pokrajini.
Eden od ukrepov - ti naj bi bili "povsem jasni in transparentni" in naj bi zagotovili "demokratično ravnanje za zaščito vseh etničnih skupnosti, še posebej pa srbske" -, naj bi predvideval "odgovornost vseh tistih na Kosovu, ki so pristojni za ukrepanje na področju varnosti prebivalstva ter boja proti organiziranemu kriminalu, terorizmu in delovanju skrajnežev", pojasnjuje Čović.
Albanski politiki se ne strinjajo z Beogradom
Albanski politiki na Kosovu pa se ne zdijo preveč navdušeni nad izredno sejo. Predsednik kosovskega parlamenta Nexhat Daci je pred dnevi izrazil upanje, da se VS "ne bo ujel v pasti Beograda, ki bi želel incident v Goraždevcu izkoristiti v politične namene". V demokratičnih družbah je treba takšne zadeve prepustiti policiji in sodiščem, je še povedal Daci, ki ne verjame, da bo seja varnostnega sveta v ponedeljek "resna".