
Iranski predsednik Mohamed Hatami je na triurni pregled pod zemljo ležečega objekta prvič v zgodovini popeljal tudi trideset domačih in tujih novinarjev. Ogleda vrste centrifug, ki so ključne v procesu bogatenja urana, ali druge tehnologije za plemenitenje jim sicer niso dovolili, kljub temu pa upajo, da bodo s povabilom utišali govorice, da se v Natancu nadaljuje omejeno delo.
Kompleks v Natancu je zgrajen v dveh etažah več kot osemnajst metrov pod zemljo. Novinarji so si med drugim lahko ogledali velikansko dvorano, kjer naj bi po prvotnih načrtih stalo kar 50 tisoč centrifug za bogatenje urana. "Če bi želeli izdelati atomsko bombo, bi lahko skrival dokončali ta objekt," je ob tem dejal Hatami.
Nedokončani kompleks v Natancu je Iran pred svetom skrival, dokler niso sredi leta 2002 v javnost pricurljale novice o objektu. Takrat se je tudi povečala zaskrbljenost zahodnih držav glede iranskega jedrskega programa. Kompleks leži pod zemljo na območju puščavske ravnine, obkroža ga tizračna obramba. Po navedbah Irana so kompleks, ki je kakih 250 kilometrov oddaljen od Teherana, pod zemljo zgradili zaradi grožnje ameriškega in izraelskega napada.
Zaradi mednarodnih pritiskov je Teheran prekinil program gradnje centrifug v tem objektu, čeprav obenem vztraja, da se temu programu v celoti ne namerava odpovedati. Evropska unija in ZDA menita, da Iran kompleks Natanc gradi, da bi tam razvijal gorivo, ki bi ga bilo mogoče uporabiti pri izdelavi orožja, zato zahtevata njegovo zaprtje. Po mnenju Washingtona je namen programa izdelati jedrsko orožje, Teheran pa vztraja, da je jedrski program namenjen zgolj proizvajanju energije.