Christchurch, novozelandsko mesto, ki ga je že lani prizadel uničujoč potres, je znova streslo. A medtem ko v prejšnjem kot po čudežu ni bilo žrtev, tokrat tako srečnega konca ni. Kot poroča BBC, je umrlo vsaj 65 ljudi, med njimi so tudi potniki na najmanj dveh avtobusih, na katera so se zrušile stavbe. Sydney Morning Herald pa poroča, da je policija uradno število žrtev ocenila na 39. Med 150 in 200 ljudi je po podatkih župana Boba Parkerja ujetih pod ruševinami.
Premier John Key je posvaril, da bi število smrtnih žrtev lahko še naraslo. ''To bi lahko bil najbolj črn dan v državi,'' je povedal. Potres je ''šokiral'' tudi britansko kraljico, ki je že sporočila, da misli na vse prizadete v potresu. ''Moje misli so tudi pri nujnih reševalnih službah in vseh, ki pomagajo pri reševanju,'' je povedala.
"Mislim, da je to kri"
Do ujetih se poskušajo prebiti reševalci, ki so jim na pomoč priskočili tudi vojaki. Kot so povedali, se iz neke porušene stavbe slišijo kriki. V njej naj bi bilo ujetih do 30 ljudi. Novinarji avstralske televizije Channel Seven pa so uspeli vzpostaviti telefonsko zvezo z Anne Voss, ki je ujeta pod mizo v pisarni. "Upam, da me bodo kmalu potegnili ven. Tukaj sem že dolgo in temni se. Grozno je," je dejala. "Vem, da krvavim, in čutim, da so tla mokra. Mislim, da je to kri," je še dejala.
Mesto kot vojno območje
Potres z magnitudo 6,3 je udaril v času kosila. Stavbe so se začele rušiti kot hišice iz kart, zdržal ni niti 147 let star zvonik katedrale, simbol mesta. "Bil sem na trgu pred katedralo, ko je nenadoma začela celotna stena padati na nas. Ljudje so bežali od tam. Nekateri so bili tudi v stavbi,“ je dogajanje opisal snemalec John Gurr. Še hujši prizor je reševalce čakal ob večnadstropni poslovni stavbi, ki se je v potresu dobesedno sesedla, ljudje pa so imeli le malo možnosti za rešitev.
Izbruhnili so požari, iz počenih cevi je začela brizgati voda in poplavila dele mesta. Telefoni so utihnili, elektrike ni. Celi odseki ulic so izginili. Christchurch je namreč zgrajen na peščenih in muljastih tleh, pod njim pa je podtalnica. Njena gladina se je ob potresu dvignila in tla spremenila v močvirje, ki je, kot poroča Reuters, požrlo ceste z avtomobili vred. Po drugi strani pa so se ponekod tla dvignila za cel meter. Župan je mesto s 400 tisoč prebivalci opisal kot vojno območje.
Oblasti so razglasile izredne razmere, vzpostavile zasilna zatočišča in ukazale narediti prostor v vseh bolnišnicah po državi. Iz porušenega Christchurcha medtem poročajo, da imajo premalo rešilnih vozil. Kolone na cestah pa kažejo, da so prebivalci nasvet, naj zapustijo mesto, vzeli resno. Številni so odločeni, da ne pridejo več nazaj, saj se bojijo ponovitve katastrofe.
V beg so jih pognali tudi številni popotresni sunki. Najmočnejša sta imela magnitudo 5,6 oziroma 5,5.
Avstralija je obljubila, da bo v Christchurch poslala svoje reševalce. Pomoč so napovedale tudi Združene države.
Odlomil se je del ledenika
Zaradi potresa se je z največjega novozelandskega ledenika utrgalo okoli 30 milijonov ton ledu. Ogromni kosi ledu so v bližnjem jezeru nato ustvarili prave ledene gore.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.