Že 18. teden zapored so se t. i. rumeni jopiči znova zbrali na Elizejskih poljanah. A demonstracije so se kmalu sprevrgle v nasilne izgrede, ko je del protestnikov začel metati dimne bombe in druge stvari v policiste, začeli so postavljati barikade. Policija se je odzvala s solzivcem in vodnimi topovi.
Do poldneva je policija pridržala 129 ljudi, a številka bo po napovedih še narasla. Notranji minister Christophe Castaner je sporočil, da je bilo protestnikov okoli 10.000, po vsej državi okoli 14.000. Na pariških ulicah pa naj bi za varnost skrbelo okoli 5000 policistov.
Nasilje je izbruhnilo že kmalu po začetku demonstracij. Med drugim so skušali napasti policijski tovornjak, podirati pa so začeli tudi zaščitne ograje. Del protestnikov je uničeval in plenil trgovine, razbijali so okna in uničevali pohištvo v restavracijah in luksuznih trgovinah, razbijali vozila, vsaj en avtomobil naj bi zažgali. Poskušali so napasti tudi policijski tovornjak, podirali so zaščitne ograje.
Castaner je dejal, da se je med protestnike pomešalo tudi okoli 1500 'nasilnežev' oziroma huliganov, zato je policijo pozval k "odločnemu ukrepanju". "Nobenega dvoma ni: pozivajo k nasilju in sejejo kaos v Parizu," je bil jasen notranji minister.
Udeležba na protestih je v zadnjih tednih iz sobote v soboto padala, z današnjim dnem pa naj bi poskušali 'oživiti' in 'vdihniti novo življenje' demonstracijam, ki so konec lanskega leta zajele celotno Francijo.
Ob robu protesta je zagorelo v eni od bančnih poslovalnic, pri čemer je bilo lažje poškodovanih 11 ljudi, med njimi dva policista. Notranji minister je na Twitterju sporočil, da so evakuirali prebivalce zgradbe nad banko, ogenj pa pogasili. "Posamezniki, ki so to naredili, niso ne protestniki ne izgredniki – to so morilci," je poudaril.
Izgrede je obsodila tudi pariška županja Anne Hidalgo, ki jih je označila za nesprejemljive. Proteste naj bi pozorno spremljal tudi francoski predsednik Emmanuel Macron, ki pa se sicer še ni javno odzval.
Ultimat vladi in 'predsedniku bogatih'
V sporočilu, objavljenem na družbenih omrežjih pred današnjimi protesti, so organizatorji zapisali, da je današnji dan "ultimat vladi" in predsedniku Emmanuelu Macronu, ki je protestnike med drugim skušal pomiriti s t. i. javno "Veliko nacionalno debato", ki se je po dveh mesecih končala prav v tem tednu. Macron je upal, da bo razprava na nacionalni ravni ublažila nezadovoljstvo in nemir v državi, obljubil je dvig minimalne plače, a pri tem opozoril, da pri svojih načrtovanih reformah, naklonjenih podjetništvu, ne bo popustil. Voditelji gibanja rumenih jopičev so tako veliko debato ostro kritizirali, češ da gre zgolj za t. i. piar kampanjo, s katero je želela vlada pomiriti jezo prebivalstva.
Spomnimo, da so novembra po vseh Franciji izbruhnili protesti rumenih jopičev, sprva kot demonstracije proti napovedanim dvigom cen goriva, a so se kmalu sprevrgli v vsesplošne proteste proti vladi predsednika Macrona. Že decembra je demonstrante skušal pomiriti z 10 milijard evrov težkim paketom ukrepov, a demonstranti so, sicer v vedno manjšem številu, vztrajali vsako soboto.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.