
Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je v četrtek priznal medijska poročila, da ima ameriška vojska že skoraj 8 mesecev skrivaj zaprtega Iračana, o katerem niso obvestili Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC). To predstavlja novo odkrito kršitev Ženevskih konvencij tudi po elastični razlagi ameriške administracije, katere vrh je po izbruhu škandala z mučenjem v Abu Graibu zagotavljal, da ZDA v Iraku upoštevajo ženevske konvencije.
Rumsfeld je morebitna ostra vprašanja vnaprej zavrnil s trditvijo, da je neimenovani zapornik eden od vodilnih članov organizacije Ansar al Islam, ki jo Washington razglaša za teroristično. V ministrove besede ni nihče podvomil, kar je tudi nemogoče ob pomanjkanju nasprotnih dokazov. Rumsfeld je sicer zagotovil, da ga niso mučili. Novembra lani naj bi ga direktor CIA George Tenet zaprosil, če lahko tega zapornika skrijejo pred ICRC, menda zato ker so hoteli od njega dobiti informacije o napadih na okupacijske sile v Iraku. Rumsfeld mu je ustregel, kasneje pa naj bi na tega zelo pomembnega ujetnika s ključnimi informacijami enostavno pozabili.

Rumsfeld je bil nejasen pri odgovarjanju na vprašanje, koliko takšnih "duhov" imajo še zaprtih. Ni pa mogel jasno zanikati, da jih imajo, ker je general Antonio Taguba v svojem poročilu o Abu Graibu kritiziral tudi zapiranje ljudi brez obvestila ICRC in brez dodelitve zaporniške številke, kot to zahtevajo ženevske konvencije.
Najnovejši nastop obrambnega ministra je demokratski predsedniški kandidat John Kerry označil kot jasen znak, da odločitve o zlorabah v Iraku segajo v sam vrh administracije predsednika Georgea Busha. Ta je na vprašanje kaj si misli o tem zapiranju brez registriranja dejal, da Rumsfeldu popolnoma zaupa, Američani pa naj bodo srečni, da ga imajo na položaju obrambnega ministra.
Rusija posredovala ZDA informacije o morebitnih iraških napadih
Ruski predsednik Vladimir Putin je v Kazahstanu dejal, da so ruske obveščevalne službe ameriškim posredovale informacije o morebitnih napadih, ki bi jih lahko izvedel režim sedaj strmoglavljenega iraškega predsednika Sadama Huseina na ameriške interese znotraj ali zunaj ZDA.

Putin je potrdil, da so ruske posebne in obveščevalne službe po 11. septembru in še pred začetkom vojaške operacije v Iraku prejele informacijo, da naj bi pripadniki Sadamovega režima pripravljali teroristični napad znotraj ZDA in na ameriške vojaške in ostale cilje zunaj ZDA.