Tujina

V Nadžafu aretirali štiri moške

Nadžaf/New York, 30. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Iraška policija je prijela dva Iračana in dva Savdijca, ki naj bi bili povezani s petkovo eksplozijo v šiitskem svetem mestu Nadžaf, v kateri je umrlo 95 ljudi. Četverica naj bi načrtovala tudi uboje drugih političnih in verskih predstavnikov ter napade na elektrarne, vodovode in naftovode.

Eden glavnih šiitskih voditeljev, ajatola Mohamed Bahr al Ulum, se je po krvavem napadu začasno odpovedal svojemu članstvu v svetu prehodne iraške vlade. Gre za znak protesta zaradi nesposobnosti ameriških okupacijskih sil zagotoviti varnost iraškemu prebivalstvu.

Četverico - dva Iračana in dva Savdijca – je policija po eksploziji prijela pred mošejo z grobom imama Alija. Aretirani naj bi med zaslišanjem dejali, da so na begu še trije moški in da so načrtovali tudi druge uboje političnih in verskih predstavnikov ter napade na pomembno infrastrukturo, kot so elektrarne, vodna oskrba in naftovodi.

Predstavnik iraške policije je sicer dejal, da je bila bomba, ki je eksplodirala pred mošejo imama Alija, sestavljena iz enake vrste materialov, ki so bili uporabljeni že v napadih na sedež ZN v Bagdadu 19. avgusta in na jordansko veleposlaništvo 7. avgusta.

Svet ostro obsoja napad

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je dejal, da je zgrožen, ker se je napad zgodil po petkovi molitvi v mošeji, vse politične in verske skupine v Iraku pa je pozval, naj se vzdržijo maščevanja in nasilja.

V Nadžafu in Basri se je danes zbralo več tisoč ljudi, ki so napovedali maščevanje za smrt ajatole al-Hakima, ki ga bodo pokopali v torek v Nadžafu, potem ko bodo njegove posmrtne ostanke prepeljali najprej v Bagdad in še v Kerbalo.

Ameriški predsednik George Bush je ocenil, da gre za podlo teroristični dejanje proti al-Hakimu in upanju Iračanov na svobodo in mir ter izrazil sožalje svojcem umrlih. Kot je še dejal Bush, so Američanom v Iraku naročili, da morajo tesno sodelovati z iraškimi varnostnimi silami in prehodno vlado ter tako čimprej poiskati napadalce in jih postaviti pred sodišče. Ameriški državni sekretar Colin Powell pa je dejal, da gre za "skrajno gnusen zločin, uperjen proti iraškemu ljudstvu in mednarodni skupnosti". Napad je nov dokaz, da smo vsi žrtve terorizma in da noben politični razlog ne more upravičiti ubijanja nedolžnih ljudi, je v svoji izjavi še zapisal Powell.

Mednarodna nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International pa je posvarila pred nevarnostjo izbruha državljanske vojne v Iraku in pozvala sile koalicije, naj po napadu preprečijo, da bi prišlo do maščevanja napada.

Petkov napad sta med drugim obsodila tudi nemški zunanji minister Joschka Fischer in ameriški civilni upravitelj v Iraku Paul Bremer. "Odgovorne je potrebno izslediti in jih strogo kaznovati," je poudaril Fischer. Bremer pa je posvaril, da se sovražniki novega Iraka očitno ničesar ne bojijo, koalicijskim silam pa je obljubil pomoč pri preiskavi. Tudi Iran, kjer je al-Hakim dolgo časa živel v izgnanstvu, je napad najostreje obsodil, tamkajšnji vrhovni verski voditelj ajatola Hamenei pa je razglasil tudi tridnevno vsedržavno žalovanje.