Okoli 2.37 zjutraj je v Sredozemsko morje strmoglavilo letalo prevoznika Ethiopian Airlines.
Na letalu tipa boeing 737-800, ki je z letališča v libanonski prestolnici Bejrut vzletelo proti etiopski prestolnici Adis Abeba, je bilo 90 ljudi, od tega 83 potnikov in sedem članov posadke. V nesreči so skoraj zagotovo vsi umrli.
Vzrok nesreče, ki se je zgodila le nekaj minut po vzletu, še ni znan, najverjetneje pa je bilo krivo slabo vreme. Nad Bejrutom namreč že več dni divjajo nevihte z močnim dežjem. To je izpostavil tudi libanonski minister za obrambo Elias el Mur, ki pa je pozneje za lokalne medije dodal, da določeni indici kažejo na pilotovo napako. Možnost terorizma so oblasti že izključile. "Za zdaj je sabotaža malo verjetna. Preiskava bo pokazala pravi vzrok," je dejal libanonski predsednik Michel Suleiman.
Ognjena krogla, ki je padla v morje
"Brez dvoma je bilo vreme slabo. A očitno ne tako zelo, da ne bi mogli vzleteti," je dejal Ghazi Aridi, libanonski minister za promet, ki je pojasnil, da je kontrola letenja kmalu po vzletu letala z njim izgubila stik, letalo je izginilo z radarjev, očividci pa so videli, kako je kot ognjena krogla padlo v morje 3,5 kilometra stran od obalne vasi Na'ameh. Na dva dela je razpadlo že v zraku, je pozneje sporočila libanonska vojska.
Na prizorišču so reševalci s helikopterji in mornarico, ki iščejo morebitne preživele, a jim delo otežuje slabo vreme. 16 ur po nesreči so našli le 24 trupel.
Libanonska vojska, ki poleg pripadnikov ZN sodeluje v reševalni akciji, je za pomoč pri iskanju zaprosila nekaj sosednjih držav – bližnji Ciper je na primer poslal helikopter. Na prizoriše nesreče je prispela tudi ameriška vojaška ladja, na kateri je oprema, ki omogoča nočno iskanje. Tako reševalcem dela ponoči ni bilo treba prekiniti.
Preživelih skoraj zagotovo ni
Libanonski mediji so sprva omenjali celo nekaj preživelih, a predsednik uprave letalske družbe Girma Wake je povedal, da o tem nima nobenih uradnih informacij. "Stalno sem v stiku z libanonskimi oblastmi, a te še niso potrdile nobenega preživelega," je povedal na posebni novinarski konferenci. Na vprašanje, ali je zadeva povezana s terorizmom, je odgovoril, da tudi o tem nima podatkov.
Na terenu je prav tako 14-članska preiskovalna ekipa, ki poskuša ugotoviti vzrok nesreče. "Ugotovili bomo razlog in o njem odkrito obvestili javnost," je povedal Wake. Letalo je bilo po njegovih besedah staro osem let in je bilo redno vzdrževano. "Zadnji tehnični pregled je bil opravljen 25. decembra, zaznali pa niso nobene napake. Ko je letalo vzletelo iz Bejruta, je bilo tehnično brezhibno," je še dodal.
Pretreseni svojci ne morejo verjeti
Na bejrutskem letališču so se medtem zbrali pretreseni svojci, ki čakajo in upajo na novice o morebitnih preživelih. Ogorčeni so, da je letalo v tako slabih vremenskih razmerah sploh vzletelo. "Morali bi preložiti polet za kakšno uro ali dve, da bi zaščitili potnike. Po nebu so švigale strele, ki so za letala, ki vzletajo, zelo nevarne,“ je za lokalno televizijsko postajo povedal sorodnik enega od potnikov na krovu. S pretresenimi svojci se je srečal tudi premier Saad al-Hariri.
Na seznamu potnikov je sicer 54 Libanoncev, 22 Etiopijcev, po en Iračan, Sirijec, Kanadčan, Rus, dva Britanca in Francozinja Marla Pietton, sicer žena francoskega veleposlanika v Bejrutu Denisa Piettona.
Dve večji nesreči v 20 letih
Družba Ethiopian Airlines velja za eno bolj kakovostnih afriških letalskih družb. Leti na tri različne celine in 56 destinacij. Prav tako za eno varnejših komercialnih letal velja tudi Boeingov 737. Letalo je bilo prvič predstavljeno v začetku 60. let prejšnjega stoletja, prav zaradi varnosti pa je postalo prava uspešnica in danes pri letalskih družbah ostaja eno najbolj priljubljenih letal za krajše in srednje dolge polete.
V zadnjih 20 letih so imela letala omenjene družbe dve večji nesreči. Septembra 1988 je v etiopskem mestu Bahir Dar strmoglavilo letalo tipa boeing 737. Takoj po vzletu s tamkajšnjega letališča je zapeljalo v jato ptic, zaradi česar je strmoglavilo. V nesreči je umrlo 31 od 105 potnikov.
Novembra leta 1996 pa so boeing 767 ugrabili trije moški, ki so zahtevali, da letalo spremeni smer v Avstralijo. Eden od ugrabiteljev je – vinjen – poskušal pilotirati kar sam, ko pa je letalu zmanjkalo goriva, je pilot poskušal rešiti situacijo in zasilno pristati na Komorskih otokih. Ni mu uspelo. Umrlo je okoli 130 od 175 ljudi na krovu. Amaterske posnetke te nesreče si lahko pogledate tudi v videu.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.