V libijskem mestu Misrata, ki ga že tedne oblegajo sile, zveste polkovniku Moamerju Gadafiju, sta bila včeraj ubita dva zahodna fotoreporterja, dva pa ranjena.
Žrtvam obleganja Misrate se je včeraj pridružil v Veliki Britaniji rojen fotograf Tim Hetherington, ki si je s sodelovanjem pri režiji dokumentarnega filma o ameriških vojakih v Afganistanu z naslovom Restrepo prislužil nominacijo za oskarja. V Libiji je po sporočilu njegove družine sodeloval na novem multimedijskem projektu.
Natančne okoliščine smrti še niso znane, Hetheringtonova družina pa je sporočila, da mu je smrtno rano zadala ročna granata. Washington Post je poročal, da je Hetherington še z enim novinarjem z uporniki odšel v središče Misrate, ki je bilo v zadnjih dneh prizorišče srditih spopadov.
Zaradi – domnevno po eksploziji rakete – ran je umrl tudi newyorški fotograf Chris Hondros, ki je v Libiji delal za podjetje Getty Images. Hondros je bil izkušen vojni fotoreporter, ki je za svoje delo dobil med drugim zlato medaljo Roberta Cape. Ranjena sta bila še dva zahodna fotoreporterja.
Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney je izrazil sožalje in poudaril pomembno delo, ki ga novinarji opravljajo za to, da obveščajo in dajo glas tistim, ki se jih sicer ne sliši, in zahtevajo odgovornost od državnih voditeljev.
ZDA so se medtem odločile, da pošljejo upornikom pomoč v vrednosti 25 milijonov dolarjev. Gre za prvo neposredno pomoč ZDA upornikom v Libiji, pri čemer ne gre za orožje, ampak različne oblike pomoči. Na primer zdravila, uniforme, škornje, zaščitne jopiče, šotore in tudi meso. Ukaz je podpisal predsednik ZDA Barack Obama na priporočilo državne sekretarke Hillary Clinton, pomoč pa prihaja iz viška zalog Pentagona.
Pozneje pa je Obama vojski v Libiji dovolil tudi uporabo brezpilotnih letal predator, je sporočil ameriški obrambni minister Robert Gates. Ta letala ameriška vojska pogosto uporablja vzdolž meje med Pakistanom in Afganistanom, z letali pa naj bi bili napadi na Gadafijeve sile bolj natančni, še dodaja minister.
Gadafijeve sile so v zadnjih dneh okrepile večtedenske napade na to tretje največje mesto v Libiji. Stanovanjske soseske v Misrati po navedbah prič obstreljujejo s topovskimi granatami in raketami.
"Civilisti naj se čim bolj oddaljijo od Gadafijevih sil"
Poveljnik Natovih operacij v Libiji, kanadski general podpolkovnik Charles Bouchard je sporočil, da se njihovi piloti močno trudijo, da bi pri napadih zmanjšali tveganje za civiliste, a ga kljub temu ni moč izničiti. Civilisti lahko sami pomagajo tako, da se čim bolj oddaljijo od Gadafijevih sil, je poudaril Bouchard v sporočilu.
"V naslednjih dneh bomo ohranili pritisk na režimske sile, da bi tako pokazali, da je Nato odločen zaščititi civiliste," je še sporočil Bouchard. Dodal je, da bodo z napadi nadaljevali, dokler bodo Gadafijeve sile napadale "svoje lastne prebivalce".
Libijska tiskovna agencija Jana je medtem poročala, da je bilo v Natovih letalskih napadih na jugozahodno predmestje Tripolija v sredo ubitih sedem civilistov, 18 je bilo ranjenih. Še pred tem naj bi po poročanju agencije v letalskih napadih na mesto jugozahodno od Tripolija umrli štirje civilisti.
Zveza Nato pa je danes zanikala, da so bili v napadih ubiti civilisti, in zatrdila, da je bil cilj napadov poveljniški in kontrolni center vojaškega kompleksa na območju Helat al Ferjan. Kot je povedal neimenovan predstavnik Nata, "ni znakov o civilnih žrtvah" in o incidentu tudi ne bodo sprožili preiskave.
Za nadaljnji vojaški in diplomatski pritisk na Gadafija pa sta se v sredo zavzela tudi britanski premier David Cameron in Obama. Cameron je poleg Obame v včeraj po telefonu poklical tudi italijanskega premierja Silvia Berlusconija in katarskega premierja Hamada bin Jasema.
Iz Bele hiše so medtem sporočili, da sta se Obama in Cameron strinjala tudi, da je treba "v celoti izpolniti resolucije Varnostnega sveta ZN o Libiji" ter se zavzela za okrepljen gospodarski pritisk na Gadafija.
Po Veliki Britaniji sta sicer v sredo tudi Francija in Italija sporočili, da bosta upornikom v Libiji poslali vojaške svetovalce. ZDA so odločitev pozdravile, vseeno pa svojih svetovalcev ne bodo poslale.
Francija je svojo odločitev sporočila po sredinem srečanju predsednika Nicolasa Sarkozyja z vodjo prehodnega libijskega nacionalnega sveta Mustafo Abdelom Džalilom v Parizu. Džalil je ob tej priložnosti tudi dejal, da nacionalni svet od Zahoda pričakuje zaščito civilistov "s katerim koli sredstvom", pri čemer pa ni izrecno prosil za napotitev kopenskih sil.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.