Tujina

V Kataloniji prisegla nova vlada, odpravljen je neposredni nadzor Madrida

Barcelona, 02. 06. 2018 13.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, / U.Z. / Ti.Š.
Komentarji
3

V Kataloniji je prisegla nova vlada, ki jo je sestavil neodvisnosti naklonjeni predsednik Quim Torra. S tem je bil samodejno odpravljen neposreden nadzor, ki ga je osrednja španska vlada vzpostavila oktobra lani. Torra se je že zavzel za pogovore z novim španskim premierjem Pedrom Sanchezom.

V novi katalonski 13-članski ministrski ekipi ni nekdanjih ministrov, ki so bodisi v priporu bodisi v tujini. Španska vlada je namreč minuli mesec sprejela imenovanje Quima Torra za novega predsednika regionalne katalonske vlade, ni pa hotela potrditi njegove prve izbire ministrov, med katere je vključil tudi štiri, ki so kazensko preganjani zaradi sodelovanja v prizadevanjih za neodvisnost Katalonije.

Torra je nato v torek predstavil novo ministrsko ekipo, ki ne vključuje več spornih ministrov. Vladni seznam je bil tako v petek že objavljen v uradnem listu katalonske vlade.

Torrova vlada je s prisego uradno prevzela dolžnosti, s čimer je bil samodejno odpravljen nadzor Madrida nad sicer avtonomno pokrajino na severovzhodu Španije.

V novi 13-članski vladi, ki jo je sestavil Quim Torra, ni nekdanjih ministrov, ki so bodisi v priporu bodisi v tujini.
V novi 13-članski vladi, ki jo je sestavil Quim Torra, ni nekdanjih ministrov, ki so bodisi v priporu bodisi v tujini. FOTO: AP

V svojem nagovoru po zaprisegi je novi predsednik pozval k pogovorom s Sanchezom, ki je v Madridu prav tako prisegel danes. "Premier Pedro Sanchez, pogovarjajmo se, lotimo se tega vprašanja, tvegajmo, vi in mi," je pozval.

"Usesti se moramo za isto mizo in se pogajati, vlada z vlado. Razmere, v katerih se nahajamo, se ne morejo nadaljevati niti en dan več," je povedal.

Kot vodja opozicije je Sanchez oktobra lani podprl uvedbo neposrednega nadzora s strani Madrida. Potem ko so katalonske stranke, ki zagovarjajo neodvisnost pokrajine, v petek podprle nezaupnico konservativcu Marianu Rajoyu, pa je omilil retoriko. Dejal je, da si želi "zgraditi mostove" z novo katalonsko vlado.

Ta sicer vztraja pri prizadevanjih za neodvisnost. Tudi nekateri od 13 ministrov so zaprisegli oblečeni v rumeno, ki kot barva simbolizira odcepitvene težnje.

Ob tem so poleg članov nove vlade postavili prazen stol z rumenim trakom. Ta je predstavljal katalonske separatiste, ki so v ječi ali so pobegnili v tujino. Na slovesnosti so svojci in prijatelji preganjanih politikov brali tudi pisma, mnoge navzoče so premagale solze.

Kasneje so na stavbi regionalne vlade razobesili transparent z napisom 'Osvobodite politične zapornike in izgnance'.

Vlada po skoraj sedmih mesecih

Katalonija je vlado dobila po skoraj sedmih mesecih, potem ko je konec oktobra lani po enostranski razglasitvi neodvisnosti osrednja španska vlada prevzela upravljanje regije. Pred tem so regionalne oblasti 1. oktobra izvedle sporni referendum o neodvisnosti, ki ga je prepovedalo ustavno sodišče, zaznamovalo pa ga je nasilje policije nad volivci.

Madrid je decembra razpisal tudi nove regionalne volitve, na katerih so slavili zagovorniki neodvisnosti. Nekdanji predsednik Carles Puigdemont, ki v Nemčiji čaka na izročitev, je sprva želel znova prevzeti vodenje pokrajine, vendar se mu je nazadnje odpovedal in predlagal Torro.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ramzess
03. 06. 2018 10.16
No, Madridčani si lahko oddahnejo, ne nadzirajo jih več neposredno.
srebrnibreg
02. 06. 2018 17.54
+9
Najbolj mi je všeč, da ni pustil križev v prostor prisege in tudi sveto pismo ni hotel ob prisegi držati. Tudi pri nas moramo vse kar je cerkveno odstrani iz vladnih prostorov in cerkvene politike prav tako. pa nisem ateist ampak krščanske vere. Eno je država drugo pa vera in religija.
Ramzess
03. 06. 2018 10.20
+1
Priseganje na sveto pismo, priseganje na ... če bi ljudje vedeli. Njihovega boga itd., priseči je treba človeštvu ne pa neki entiteti, za katero večina ne ve kaj v resnici je. Morda bi ljudje lažje razumeli prisego, če bi za zaprisežencem bil namesto križa pentagram, pa saj ni razlike, vir je isti.