Grški sindikati so s 24-urno splošno stavko izrazili nestrinjanje z nenadnim zaprtjem državne radiotelevizije ERT.
Stavki so se pridružili zaposleni v javnem prometu – v Atenah je tako obstal avtobusni promet, tramvaji, trajekti, podzemna železnica, celo letalski promet. Stavko so podprli tudi javni uslužbenci in mornarji.
Že drugi dan protestno stavkajo tudi novinarji, tako da danes niso izšli časopisi, zasebne televizijske in radijske postaje pa ne oddajajo poročil. Napovedujejo, da bodo stavkali, dokler vlada ne bo preklicala odločitve o zaprtju javne radiotelevizije.
Stavki pa se niso pridružili zasebniki. Mestne ulice so tako ostale polne avtomobilov, normalno so obratovale trgovine, kavarne, banke in hoteli. "Uslužbenec na najnižjem položaju na ERT v enem dnevu zasluži toliko kot jaz v celem tednu. Zakaj bi stavkal zanj?" je po poročanju Reutersa vprašal prodajalec sadja Yannis Papailias. "Na stotisoče ljudi je izgubilo službe. Kdo je protestiral v njihovem imenu?" pa je dodala natakarica Maria Skylakou.
Pred stavbo televizije se je zbrala množica ljudi, ERT vseeno oddaja program
Pred poslopjem televizije ERT v Atenah se je na protestu zbralo 12.000 ljudi, ki so premierja Antonisa Samarasa pozvali, naj spremeni odločitev o zaprtju javne radiotelevizije.
Uslužbenci ERT se sicer ne dajo in še naprej pripravljajo program.
V znak kljubovanja ga oddajajo na spletu in na televizijskem kanalu Komunistične stranke, kot poroča Guardian, pa zdaj ob pomoči Evropske radiodifuzne zveze (EBU) oddajajo tudi preko satelita.
Zaskrbljenost zaradi odločitve grške vlade je izrazil vodja nevladne organizacije Novinarji brez meja Christophe Deloire. Čeprav je priznal, da je bilo morda prestrukturiranje ERT nujno, se je vprašal, ali grška vlada ne varčuje pri demokraciji.
Grški liberalni časnik Kathimerini je danes zahteval "rešitev v eden tednu ali volitve", levosredinski Ta Nea pa poročal o "nevarni akrobatiki".
Voditelj socialistov Evangelos Venizelos je medtem v parlamentu poudaril, da je dogajanje težava za demokracijo. "A država potrebuje stabilnost, ne potrebuje volitev," je dodal.
V ponedeljek sestanek koalicije
Premier je sicer za ponedeljek že sklical sestanek predsednikov koalicijskih strank, s katerimi se želi pogovoriti o zaprtju ERT. Našli bodo skupno pot, je danes zagotovil tiskovni predstavnik vlade Simos Kedikoglu, ki verjame, da jim bo uspelo, ker imajo vsi skupne cilje.
Kot je znano, je v ponedeljek trojka mednarodnih posojilodajalcev – Evropska komisija, Evropska centralna banka (ECB) in Mednarodni denarni sklad (IMF) – od Grčije zahtevala, naj odpusti več tisoč javnih uslužbencev.
Grška vlada je nato v torek napovedala, da bo začasno ukinila javno radiotelevizijo, ki pa da jo bodo znova zagnali konec avgusta s samo še približno 1200 zaposlenimi. Pri ERT je bilo pred ukinitvijo sicer zaposlenih več kot 2600 ljudi. Kot je dodal Kedikoglu, "se ne da popraviti avtomobila, če ta pelje, treba ga je umakniti s ceste".
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.