Tujina

V Evropi prijeli več turških ekstremistov

Carigrad/Rim, 01. 04. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Policije v Turčiji, Italiji, Nemčiji, Belgiji in na Nizozemskem so v koordinirani akciji prijele več domnevnih teroristov.

Del koordinirane akcije policije je potekal tudi v Italiji (Foto: Reuters)
Del koordinirane akcije policije je potekal tudi v Italiji (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Turška policija je aretirala 37 članov fronte Revolucionarne ljudske osvobodilne stranke (DHKP-C), ki je odgovorna za vrsto napadov v Turčiji. Še 16 pripadnikov fronte, osumljenih teroristične dejavnosti, so prijeli v Italiji, Nemčiji, Belgiji in na Nizozemskem.

Ni povezave z Al-Kaido

Skupina, katere cilj je vreči turško vlado in na njeno mesto pripeljati marksistično, je uvrščena na spisek terorističnih organizacij tako v ZDA kot EU. Njeni glavni cilji so boj proti ameriškemu imperializmu in ameriškim zaveznikom na Bližnjem vzhodu. DHKP-C je znana že od sredine 70-ih let, odgovorna pa je za dva bombna napada pred tremi leti v Carigradu, v katerih so umrli trije policisti in neki avstralski državljan, in več drugih po letu 2001. Čeprav skupina posnema Al-Kaido pri izvedbi svojih napadov, pa z njo naj ne bi bila neposredno povezana.

Nemške in italijanske obveščevalno-varnostne službe so odkrile tudi, da je skupina aktivna tudi na Nizozemskem in v Belgiji in so koordinirale današnjo akcijo v državah EU.

Akcija v Italiji

Italijanska policija je v zgodnjih jutranjih urah v italijanskem mestu Perugia aretirala nekaj ljudi, ki jih sumijo, da so sodelovali pri organizaciji atentatov v Turčiji spomladi in poleti 2003.

"Velika operacija, ki jo je koordiniralo peruško tožilstvo, je bila namenjena zajetju osumljencev, ki naj sodelovali z mednarodnimi terorističnimi silami," je povedal tiskovni predstavnik peruške policije. Izdali so petnajst zapornih nalogov, koliko so jih dejansko priprli, pa še ni znano. Eden od aretiranih je turškega porekla, poročen v Italiji, bil pa naj bi, kot menijo preiskovalci, vodja te teroristične celice.

V Perugii je univerza za tuje študente, zato naj bi bila Perugia po mnenju italijanskega notranjega ministra Giuseppeja Pisanuja lahko eno izmed petih najbolj ogroženih mest za islamske teroristične napade. Italija se drži strogih varnostnih ukrepov vse od 11. marca po terorističnih napadih v Madridu, Pisanu pa je ob tem poudaril, da nobena država ni varna pred Al Kaido.

Perugia naj bi bila zaradi univerze za tujce med bolj ogroženimi italijanskimi mesti (Foto: Reuters)
Perugia naj bi bila zaradi univerze za tujce med bolj ogroženimi italijanskimi mesti (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Po predvidevanjih policije naj bi v posameznih pokrajinah v Italiji živelo okoli 80 islamskih skrajnežev, kar je bilo pred kratkim objavljeno v italijanskem časniku La Repubblica.

Prejšnji teden se je pred restavracijo McDonald's v italijanskem mestu Brescia razstrelil maroški državljan, domnevno v znak protesta proti vojni v Iraku. Sicer pa je iz preteklosti Italije znano nasilje med domačimi ekstremističnimi levičarskimi in desničarskimi skupinami. V ponedeljek sta v pristaniškem mestu Genova na severu Italije eksplodirali dve bombi, ki pa nista zahtevali žrtev. Policija je dejanje pripisala levičarskim ali anarhističnim skupinam.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta