Tujina

V Davosu o svetovnih krizah

Davos, 28. 01. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Na Svetovnem gospodarskem forumu (WEF), ki že tretji dan poteka v švicarskem Davosu, je beseda tekla predvsem okoli kriznih žarišč po svetu.

Namestnik izraelskega premiera Šimon Peres je na WEF glede odnosov med Izraelom in Palestinci dejal, da se je bližnjevzhodni mirovni "čudež vrnil na goro". Prav tako je dodal, da je prepričljiva in demokratična izvolitev palestinskega predsednika Mahmuda Abasa zelo opogumljajoča. "Vendar pa me je res presenetila hitrost uresničevanja sprememb", ki bodo pospeševale mirovne pogovore, je še dejal Peres na razpravi o perspektivah miru na Bližnjem vzhodu, ki so jo pripravili v okviru foruma v Davosu med izraelskimi in palestinskimi voditelji.

Šimon Peres je z razvojem mirovnih pogovor na Bližnjem vzhodu zadovoljen (Foto: Reuters)
Šimon Peres je z razvojem mirovnih pogovor na Bližnjem vzhodu zadovoljen (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Pohvalil je tudi premiera Ariela Šarona, čeprav je izpostavil močno razlikovanje med Šaronovo in svojo politiko in to, da ni nikoli glasoval zanj.

Izraelski in palestinski voditelji, ki jih je zadnje čase le redko moč videti skupaj, so v razpravi tudi izrazili pripravljenost za nadaljevanje mirovnega procesa, Abasovo izvolitev pa so označili kot okno priložnosti. Razprave so se poleg Peresa udeležili podpredsednik izraelske vlade Ehud Olmert, zunanji minister Silvan Šalom, s palestinske strani pa bivši minister in član izvršnega odbora PLO Jaser Abed Rabo, minister za gospodarstvo Maher El Masri in finančni minister Salam Fajad.

Schröder o krizi Iraku in Iranu

Kancler Schröder je poudaril, da se Nemčija še vedno ne strinja z vojno v Iraku (Foto: Reuters)
Kancler Schröder je poudaril, da se Nemčija še vedno ne strinja z vojno v Iraku (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Nemški kancler Gerhard Schröder pa se je v svojem govoru dotaknil predvsem iraške krize in iranskega jedrskega programa. Potrdil je, da Nemčija ni spremenila stališča do vojne v Iraku, ki ji še vedno nasprotuje, da pa je v interesu vseh, tudi Nemčije, stabilnost in demokratizacija Iraka.

Schröder je pozdravil načrte Velike Britanije in Francije, ki bi Tretjemu svetu prinesli milijarde dolarjev razvojne pomoči, a podvomil, da bi jih lahko uresničili že letos. Ob množici predlogov obstaja bojazen, da bodo bogate države o njih le razpravljale in nobenega sprejele, je poudaril.

Glede Irana pa se je Schröder ponovno zavzel za diplomatsko rešitev. "V regiji imamo dovolj konfliktov, zadnja stvar, ki jo potrebujemo, je še en vojaški konflikt," je dejal nemški kancler. Francija, Velika Britanija in Nemčija vodijo iniciativo Evropske unije, ki Teheranu v zameno za zaustavitev produkcije nuklearnega goriva ponuja ekonomske in politične spodbude.

Kancler Schröder je podprl tudi predlog Velike Britanije o zmanjšanju afriškega dolga, vendar pa se ni v celoti strinjal s predlogom Francije, ki bi rada uvedla davek, s katerim bi podprli boj proti aidsu.

Razvoj je prepočasen

Svetovni voditelji se strinjajo, da cilji, ki so jih postavili na zasedanju vrha Združenih narodov leta 2000, verjetno ne bodo doseženi. Do leta 2015 so nameravali zmanjšati revščino in bolezni ter povečati dostop do čiste vode. Kot so sedaj ugotovili, teh ciljev ne bodo mogli doseči, saj je razvoj prepočasen.

SORODNI ČLANKI