V madžarski prestolnici so v soboto zvečer znova razgrajali desničarski nasprotniki vladne koalicije pod vodstvom socialističnega premierja Ferenca Gyurcsanya. 11 ljudi je bilo laže ranjenih, med njimi trije policisti. Policija je prijela 24 izgrednikov.
Nasilni protestniki so kot povod za metanje molotovk, prevračanje smetnjakov in trganje prometnih znakov izkoristili praznovanje 160. obletnice izbruha revolucije ob pomladi narodov leta 1848, ko so se Madžari uprli habsburški nadvladi.
Vse se je pričelo kot relativno mirno uradno prijavljeno zborovanje skrajno desničarskih organizacij. Eden od kolovodij demonstracij pa je nato v večernih urah udeležence pozval, naj mu sledijo do več kilometrov oddaljene Palače umetnosti. Tam je v tistem času potekala slavnostna prireditev, na kateri je bil prisoten tudi Gyurcsany. Policija je le nekaj sto metrov kasneje zaprla pot demonstrantom in vneli so se nemiri.
Desničarski skrajneži sicer vse od jeseni 2006, ko je v javnost prišla Gyurcsanyevo priznanje, da je volivcem pred spomladanskimi splošnimi volitvami tistega leta zavestno lagal o stanju gospodarstva in javnih financ, v Budimpešti pa so izbruhnili siloviti neredi, skoraj vsako spominsko slovesnost izkoristijo za nasilno izražanje nasprotovanja politiki socialistične vlade. Slednjo namreč krivijo za slabe gospodarske razmere v nekoč gospodarsko hitro rastoči državi.
Le nekaj ur pred neredi je predsednik najmočnejše desnosredinske opozicijske stranke Fidesz Viktor Orban zavrnil možnost strmoglavljenja vlade zaradi pritiska ulice. "Ne bomo se pustili speljati na led, zato ostajamo zvesti politiki nacionalne enotnosti," je dejal na množičnem zborovanju svoje stranke.
Madžarski volivci so sicer na referendumu prejšnjo nedeljo glasovali za odpravo doplačil za obiske pri zdravniku in bivanje v bolnišnici ter proti uvedbi šolnin na univerzah. S tem so podprli zahteve desnosredinske opozicije, ki je s pomočjo več kot 200.000 podpisov tudi dosegla razpis referenduma.
Fidesz je skušala referendum namreč spremeniti v glasovanje o zaupnici vladi in je upala na visoko udeležbo, ki bi okrepila pritisk na koalicijske stranke, da zamenjajo premierja. Kljub splošnemu nezadovoljstvu z vladnimi reformami pa analitiki ocenjujejo, da referendum ne bi smel imeti večjega učinka na stabilnost Gyurcsanyjeve vlade.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.