V Barceloni so danes napete razmere, saj so podporniki neodvisnosti Katalonije v znak protesta zaradi seje španske vlade v katalonski prestolnici blokirali glavne prometne povezave v mestu, prišlo je tudi do spopadov s policijo. Vlada se je ob okrepljeni varnosti kljub temu sestala.
Dopisnik francoske tiskovne agencije AFP je videl pripadnike regionalne policije, kako so trikrat s pendreki napadli radikalne protestnike, ki so nanje metali kovinske ograje in kamenje. Nekateri so skušali prebiti tudi policijski kordon nekaj sto metrov od palače Llotja de Mar, kjer se je sestala vlada. Policija je prijela osem ljudi.
Blizu železniške postaje Franca se je na mirnem protestu zbralo več tisoč ljudi, ki so med drugim nosili napise "ven okupacijske sile".
Iz Madrida v Barcelono, da bi pomirili napetosti?
Španska vlada socialista Pedra Sancheza ima redne tedenske seje praviloma v Madridu, za pripravo seje v Barceloni pa se je odločila v želji po zmanjšanju napetosti s Katalonijo, ki je lani neuspešno razglasila neodvisnost.
Pred sejo vlade se je Sanchez v četrtek zvečer v Barceloni sešel s katalonskim predsednikom Quimom Torro. V skupni izjavi sta izrazila zavezanost "učinkovitemu dialogu" za rešitev spora o statusu te bogate španske regije. Dogovorila sta se tudi za ponovno srečanje v januarju.
Madrid zanika provokacijo: 'Prizadevamo si za dobrobit vseh državljanov'
Vlada je na današnji seji med drugim potrdila 22-odstotno povečanje minimalne plače in povišanje plač javnih uslužbencev, napovedala pa je tudi vlaganja v že dolgo zahtevane infrastrukturne projekte v Kataloniji, kjer živi okoli 7,5 milijona ljudi.
Po seji je tiskovna predstavnica vlade Isabel Celaa dejala, da so prišli, da bi izrazili svojo privrženost in navezanost na Katalonijo. "Prizadevamo si za dobrobit vseh državljanov," je dodala.
Vendar pa podporniki neodvisnosti v seji španske vlade v Barceloni vidijo provokacijo, saj je potekala prav na prvo obletnico predčasnih regionalnih volitev v Kataloniji, ki jih je vlada v Madridu razpisala, potem ko je po enostranski razglasitvi neodvisnosti regije razpustila tamkajšnji parlament. Madrid zanika, da bi šlo za provokacijo.
Skrajno levo civilnodružbeno gibanje Odbori za obrambo republike (CDR) je zaradi tega danes pozvalo k množičnim protestom in blokadam cest v Barceloni, da bi preprečili sejo vlade. Od zore je bilo blokiranih več deset glavnih cest v mestu in okolici, tudi avtocesta, ki vodi do meje s Francijo. Nekatere so že odprte.
Vplivno združenje Katalonska nacionalna skupščina (ANC), ki je v zadnjih letih organiziralo več množičnih zborovanj za neodvisnost Katalonije, je pozvalo podpornike, naj danes v Barcelono pridejo z avtomobili, da bi blokirali mesto.
Okoli 20 organizacij, ki se zavzemajo za neodvisnost, med njimi tudi omenjeni, pa so se ob 18. uri zbrali na zborovanju v središču Barcelone s pozivom k "padcu režima".
Zaradi strahu pred nasiljem so regionalne oblasti pozvale k mirnim protestom, španska vlada pa je regionalni policiji v pomoč poslala tudi španske policiste.
Pred sejo vlade se je Sanchez v četrtek zvečer v Barceloni sešel s katalonskim predsednikom Quimom Torro. V skupni izjavi sta izrazila zavezanost "učinkovitemu dialogu" za rešitev spora o statusu te bogate španske regije. Dogovorila sta se tudi za vnovično srečanje januarja.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.