Odločitev ustavnega sodišča kljub vsemu ne pomeni konca politične kariere nekdanjega italijanskega premierja Silvia Berlusconija. Vsaj za zdaj še ne. Postopek se nadaljuje na vrhovnem sodišču, ki bo predvidoma konec leta odločilo, ali potrdi obsodbo. Danes je ustavno sodišče samo zavrnilo Berlusconijevo pritožbo glede ene od razprav pred tremi leti, ko sodišče ni upoštevalo njegovega opravičila, da ima takrat nujno sejo vlade. Razprava se je nadaljevala brez njega in primer se je končal z obsodbo. Če bi mu danes ustavno sodišče pritrdilo, bi morali postopek ponoviti in primer bi zastaral, še preden bi prišlo do razsodbe. No, to se ni zgodilo, zaradi današnje odločitve ustavnega sodišča bo imelo, kot rečeno, zadnjo besedo vrhovno sodišče.
Sicer pa to ni edini sodni proces, v katerega je vpleten Berlusconi, in morebitne obsodbe bi, seveda, močno zatresle italijansko politiko. Eden od prvakov njegove stranke je danes napovedal, da bodo odstopili vsi njegovi poslanci, če bo moral Berlusconi zapustiti senatorski sedež. To bi seveda povzročilo padec vlade premierja Enrica Lette, v kateri je Berlusconi koalicijski partner.
Več drugih poslancev sicer meni, da bi bilo to neodgovorno, čeprav svojega vodjo brezpogojno podpirajo tako kot številni njegovi privrženci, ki so se organizirali v pravo gibanje z imenom Silvijeva vojska in napovedujejo proteste pred sodišči.
Že v ponedeljek naj bi v Milanu razglasili sodbo v primeru Ruby. Tam Berlusconiju grozi šest let zapora in dosmrtna prepoved opravljanja javne funkcije zaradi plačevanja za spolne odnose z mladoletnico in zlorabe položaja premierja. To bo šele prvostopenjska sodba, preden bo Berlusconi izčrpal vse možnosti pritožbe, lahko mine več let. Zato bo verjetno prva pravnomočna obsodba tista na štiri leta zapora v primeru Mediaset konec leta.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.