Korupcija se povečuje na Kitajskem, v Turčiji in drugih hitro rastočih gospodarstvih, v poročilu opozarja Transparency International (TI), ki poziva svetovna finančna središča, naj naredijo več v boju proti podkupovanju in pranju denarja.
V letnem indeksu zaznavanja korupcije, ki ga je danes objavil TI, so se najslabše odrezali Sudan, Severna Koreja in Somalija, na vrhu lestvice najbolj "čistih" pa so Danska, Nova Zelandija in Finska.
Poročilo opozarja na porast korupcije v Turčiji, ki je izgubila največ mest, ter slabo uvrstitev hitro rastočih gospodarstev iz skupine Bric – Brazilija, Rusija, Indija in Kitajska.
Primerjavo držav po regijah si lahko pogledate v priloženem dokumentu.
Komisija za preprečevanje korupcije: Ni še razlogov za veselje
Slovenija je letos dobila 58 točk in je uvrščena na 39. mesto. Lani je bila s točko manj na 43. mestu. Z vidika Slovenije lahko torej govorimo o rahlem izboljšanju. "Žal pa komisija pri svojem delu tega napredka še ni zaznala, korupcija in neprevzemanje odgovornosti za svoja ravnanja na ključnih funkcijah v politiki in gospodarstvu je še vedno ena izmed temeljnih ovir Republike Slovenije, da bi dosegla boljši rezultat, kot ga je. Že lansko leto je komisija v odzivu na indeks zaznave korupcije opozorila, da so za konkreten premik potrebni konkretni ukrepi na vseh ravneh," so sporočili s Komisije za preprečevanje korupcije (KPK).
"Tudi letos ne moremo mimo tega, da je vrsta izpostavljenih politikov v predkazenskih in kazenskih postopkih, povezanih z domnevno zlorabo njihove funkcije, kot ne moremo mimo tega, da so bili državljani to pripravljeni spregledati in so tako na lokalnih kot na državnih volitvah svoje zaupanje ponovno položili v roke izpostavljenih politikov," ugotavljajo na KPK. "S "sorazmerno ničelno toleranco" do korupcije v Sloveniji tudi v prihodnosti ne bomo ne krojili in ne delili vrha lestvice," so še dodali.
Tudi generalni sekretar TI Slovenia Vid Doria opozarja, da v Sloveniji kljub navideznemu naporu za večjo transparentnost v javni in državni upravi še vedno ni dovolj politične volje za njeno uveljavljanje v praksi.
Umazane banke
TI letos opozarja na vlogo mednarodnih bank in svetovnih finančnih centrov, ki omogočajo elitam v nekaterih državah v razvoju, da skrijejo ali operejo svoje nezakonito pridobljene milijone.
Kot pojasnjuje predstavnica TI Robin Hodess, so pri skoraj vseh bančnih škandalih nezakonita sredstva, pridobljena s korupcijo ali pranjem denarja, pristala v velikih finančnih središčih, kot so London, New York ali Frankfurt. Spomnila je na visoke kazni, ki sta jih plačala banka HSBC, ker je omogočila pranje denarja v Mehiki, ter BNP Paribas, ker je prenašala sredstva v imenu Sudana in drugih držav na črnem seznamu ZDA.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.