Sirska vojska trdi, da je iz prestolnice pregnala vse upornike, ti pa so potrdili, da so se umaknili. Tako naj bi zapustili tudi četrt Tadamon, ki je bila še zadnje oporišče upornikov v Damasku. Kot je zatrdil neki opozicijski aktivist, bodo uporniki zdaj v Damasku uporabljali bolj gverilske taktike proti režimski vojski.
V soboto so v omenjeni četrti še potekali spopadi med vojsko in uporniki, hkrati pa je bilo včeraj v Damasku ugrabljenih 48 iranskih šiitskih romarjev. Zajeli so jih uporniki, sirske oblasti pa pravijo, da odgovornost nosijo oborožene skupine.
Sicer na tisoče iranskih romarjev vsako leto pride v Damask, kjer v pretežno šiitski četrti Sajida Zainab obiščejo svetišče. Iranske oblasti pa so Turčijo in Katar prosile, da pomagajao pri izpustitvi ugrabljenih iranskih romarjih. Medtem uporniki ne verjamejo, da gre za romarje, pač pa so prepričani, da Iran pošilja borce, ki bi Asadu pomagali pri zmagi nad uporniki.
11. maja je bilo v Siriji ugrabljenih 11 libanonskih šiitov, ki so se vračali iz Irana, tri dni kasneje pa so sirske oblasti zagotovile, da so bili izpuščeni. Vendar pa se v libanonskih medijih pojavljajo nasprotujoča se poročila o njihovi usodi. Pretekli mesec pa je bilo izpuščenih pet iranskih inženirjev, ki so bili ugrabljeni v Homsu decembra lani.
V Alepu srditi boji
Hudi spopadi medtem potekajo v Alepu na severu države. Vladne sile so namreč bombardirale položaje uporniške vojske, v več delih mesta pa naj bi se z njimi spopadli vojaki. Tamkajšnji poveljnik Osvobodilne vojske Sirije Abdel Džabar Okaida je dejal, da četrt Salahedin od 20. julija, ko so se spopadi za Alep začeli, še ni bila tako silovito bombardirana. Vojska režima Bašarja al Asada naj bi pri tem uporabljala topništvo, bojne helikopterje in tudi letala.
"Bitka za Alep se sploh še ni začela, to kar se tam trenutno dogaja, je le predjed, glavna jed pa šele prihaja," pa je dejal vir blizu varnostnemu vrhu sirske vlade. Boji za strateško pomebne točke so se v zadnjih dneh precej okrepili. Državna sirska televizija poroča, da so uporniki v Salahedinu in drugih okrožjih utrpeli velike izgube med, kot jih je sama poimenovala, "terorističnimi plačanci". Po poročanju britanske medijske hiše naj bi se boji odvijali na dveh točkah v mestu. Ena naj bi bila četrt Salahedin, druga pa v bližini zgodovinsko znanih železnih vrat. Neodvisni novinar Kim Senguputa je za BBC dejal, da so se v nekaterih bojih uporniki dobro odrezali in zavzeli tri policijske postaje, v petek pa zavzeli še četrto. Pravi tudi, da so v petek močno povečali velikost ozemlja, ki je pod njihovim nadzorom, hkrati pa dodaja, da vladne sile svoje polne moči najverjetneje še niso pokazale.
Opozicija: Dialog s tem režimom ni več mogoč
Vodja Sirskega nacionalnega sveta Abdelbaset Seida pa je danes obljavljenem intervjuju dejal, da je pripravljen sesti za mizo s predstavniki oblasti, ki "nimajo rok umazanih s krvjo", prej pa morajo predsednik al Asad in njegovi ožji sodelavci sestopili s svojih položajev. Meni, da odstop Kofija Anana s položaja posebnega odposlanca ZN za Sirijo odpira vrata novi iniciativi za razrešitev krize. "Kar se nas tiče, so te oblasti izgubile kredibilnost in legitimnost. V Moskvi smo jasno poudarili, da dialog s tem režimom ni več mogoč," je dejal.
Pozdravil je sprejetje resolucije generalne skupščine Združenih narodov o Siriji. Pozdravil pa je tudi prisotnost orožja v pretežno kurdskih predelih na severu države. "Seveda prisotnost orožja, še posebej v kurdskih predelih, poraja nova vprašanja, saj ta področja do zdaj niso videla bojev," je dodal ob tem. Sirski kurdi namreč vstajo proti režimu vidijo kot priložnost, da si po zgledu iraških kurdov pridobijo določeno stopnjo avtonomije.
Palestinci pošiljajo pomoč sirskim Palestincem
Palestinci pa so zbrali za 650.000 evrov hrane in medicinske pomoči, ki jo bodo darovali sirskim Palestincem. "Danes bo proti Siriji z Zahodnega brega krenil prvi konvoj pomoči," je ob odhodu konvoja dejal palestinski predsednik Mahmud Abas. Pomoč so zbrali palestinska podjetja, podjetniki in posamezniki, hkrati pa so se odstotku plače solidarno odpovedali tudi palestinski uradniki. Proti Siriji je tako krenilo 16 tovornjakov, napolnjenih z moko, rižem, sladkorjem, čičerko, lečo, testeninami in zdravili.
V Siriji živi skoraj pol milijona palestinskih beguncev in njihovih potomcev, ki so bili izgnani leta 1948 ob nastanku izraelske države. Glede na trditve palestinskih virov pa naj bi v sirskih mestih živelo še okoli 120.000 Palestincev. V četrtek je pri Damasku umrlo 20 Palestincev, 65 pa jih je bilo ranjenih. Sicer pa naj bi do zdaj od začetka vstaje skupno umrlo okoli 400 Palestincev, večina naj bi jih bila žrtev ostrostrelcev.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.