
Sudanski uporniški skupini, Sudansko osvobodilno gibanje (SLM) in Gibanje za pravičnost in enakost (JEM), sta sporočili, da ne bosta podpisali osnutka mirovnega sporazuma za Darfur, ki ga je na pogajanjih v nigerijski prestolnici Abuja predstavila Afriška unija (AU). Trdijo namreč, da so snovalci dokumenta spregledali kar nekaj njihovih ključnih zahtev, med njimi razorožitev paravojaških milic džandžavidov.
Sudanska vlada pa je pred tem sporočila, da je osnutek mirovnega načrta pripravljena podpisati. ''Vlada ... želi potrditi odločitev, da sprejema mirovni načrt in ga je pripravljena podpisati,'' je dejal vodilni predstavnik sudanske vlade za mirovna pogajanja za Darfur Majzoub Kalifa. Vlada si bo prizadevala za uresničitev načrta, obenem pa je prepričana, da se lahko vsi morebitni spori lahko rešijo sporazumno, je dodal.
Kljub temu da uporniki sporazuma nočejo podpisati, nekaj možnosti za dogovor še obstaja. Kot je dejal vodja posredniške skupine Afriške unije Sam Ibok, so 'možnosti 50:50'.
Posebni odposlanec Združenih narodov (ZN) za Sudan Jan Pronk pa je dejal, da bi lahko pristal na nekajurno prekoračitev roka za dosego sporazuma, ponovno odprtje celotnih pogajanj pa ne pride v poštev.
Vlada popustila zaradi pritiska?

Združeni narodi in Afriška unija so v soboto s svojimi odposlanci še okrepili pritisk na sprte strani za dosego dogovora, v petek pa so v primeru, da mirovnega sporazuma ne bi dosegli, AU in ZN vpletenim zagrozili z nadaljnjo mednarodno osamitvijo.
AU je predstavnikom vlade in upornikov, ki se udeležujejo že sedmega kroga mirovnih pogajanj v nigerijski Abudji, v torek predstavila predlog mirovnega sporazuma in jih pozvala, naj ga podpišejo do konca tega tedna.
V sporazumu tudi obnova Darfurja

Sporazum, ki ga je predlagala AU vsebuje določilo, po katerem bo moral Sudan ustanoviti "začasno regionalno darfursko oblast", katere glavne dolžnosti bodo zagotoviti varno vrnitev beguncev in organizirati referendum. Na njem se bo nato prebivalstvo odločilo, ali se bo Darfur združil v eno upravno enoto ali bo ostal razdeljen v tri ločene države v okviru sudanske federativne strukture kot doslej.
Paravojaškim milicam džandžavid bo po predlogu tega sporazuma prepovedano približevanje begunskim taboriščem, demobilizirani uporniški bojevniki pa bodo integrirani v sudansko vojsko. Neimenovani vodja darfurskih upornikov bo postal "višji pomočnik" sudanskega predsednika, stranke pa bodo zagotovile obnovitev uničenega ruralnega gospodarstva v pokrajini in pravičen delež nacionalnega dohodka.

Uporniki nezadovoljni
Uporniški skupini, ki sodelujeta na pogajanjih, imata na osnutek mirovnega sporazuma kar nekaj pripomb. Tako naj bi uporniki zase zahtevali mesto podpredsednika države, torej drugo najvišjo politično funkcijo v državi, ponudili so jim četrto. Strinjali naj se ne bi niti z zahtevo po razorožitvi še preden bi bili integrirani v sudansko vojsko, sporna pa je tudi količina denarja, ki naj bi jim jo namenili.
Poleg tega so zahtevali razorožitev paravojaških milic džandžavidov, česar sporazum ne predvideva. Predstavniki uporniških skupin pa so še poudarili, da niso imeli dovolj časa za preučitev 85 strani dolgega dokumenta.

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.