V Iraku, kjer je zaradi napadov bojevnikov Islamske države Iraka in Levanta (Isil) svoje domove zapustilo 1,2 milijona ljudi, se iraška vojska ob pomoči ameriških zračnih sil in sirskih Kurdov še vedno bori za življenja več desettisoč beguncev, ki so jih na gori Sindžar obkolili sunitski skrajneži.
Urad ZN za begunce (Unhcr) je sporočil, da se je z gore na severu Iraka v torek rešilo 35.000 beguncev, večinoma pripadnikov skupnosti jazidov. Rešili so jih Kurdi iz Sirije, ki so uspeli razbiti obroč islamskih skrajnežev. Na gori naj bi bilo še vedno do 30.000 ljudi.
Preostale ljudi na gori pomagajo reševati tudi helikopterji iraške vojske, ki dovažajo hrano in vodo ter odvažajo begunce. V torek je eden od helikopterjev strmoglavil, ker se je nanj nagnetlo preveč ljudi. Pilot je umrl, med 20 ranjenimi pa so bili tudi jazidski poslanec in dva novinarja New York Timesa.
Na goro so se zatekli, ko so od njih zahtevali spremembo vere
Jazidi so se zatekli na goro po 2. avgustu, ko so jim bojevniki Islamske države Iraka in Levanta (Isil) zagrozili s smrtjo, če ne bodo spremenili vere. Ameriški predsednik Barack Obama je zaradi nasilja nad verskimi manjšinami v Iraku prejšnji teden odobril letalske napade na položaje sunitskih skrajnežev.
Ameriški zračni napadi so kurdskim borcem v Iraku pomagali ubraniti njihovo prestolnico Erbil in odvzeti nekaj ozemlja Isilu. Američani bombardirajo tudi sile Isila ob vznožju gore Sindžar.
Kmalu po začetku letalskih napadov so ZDA začele z letali dovažati pomoč ljudem, ki so se brez hrane in vode zatekli na goro. Pomoč iz zraka dostavljajo tudi francoska in britanska vojaška letala.
ZDA razmišljajo o vzpostaviti zračnega mosta
Združene države Amerike pa razmišljajo o vzpostavitvi zračnega mostu, s katerim bi iz kurdskega predela na severu Iraka evakuirali jazide, ki so ujeti znotraj meja kalifata, ki ga je razglasila skrajna islamistična skupina Isil.
Jazide bi evakuirali iz gore Sindžar, je povedal predstavnik ameriških oblasti, odločitev pa mora odobriti še predsednik Barack Obama. Z zračno operacijo bi evakuacija potekala precej hitreje, kot pa če bi na območje poslali vojake in ogrožene jazide evakuirali po kopnem. Hkrati je zdravje večjega števila ljudi, ki naj bi jih evakuirali, tako slabo, da bi lahko kopenska evakuacija za njih potekala predolgo.
Na območju imajo ZDA že približno 130 vojakov, ki naj bi tam ugotavljali razsežnosti humanitarne krize, ki je nastala z razširitvijo kalifata na to območje. Ti naj bi odpotovali na omenjeno goro in se na lastne oči prepričali o položaju tamkajšnjih prebivalcev.
Če bo zračni most vzpostavljen, bodo morali ameriški vojaki zasesti tako omenjeno goro, kot tudi bližnje letališče. Misijo bi označili za humanitarno in ne bojno, čeprav bi vključevala vojsko, ki se bo morala braniti pred pripadniki Isil.
Vendar pa še vedno ni znano, kam bi lahko jazide prepeljali. Predstavnik Pentagona John Kirby pa je na vprašanje, o morebitni zračni operaciji dejal, da "v tem trenutku še ne bi šel tako daleč". Pojasnil je, da za zdaj sploh še ni jasno, če bodo takšno reševalno misijo sploh sprožili.
Pariz napovedal oborožitev Kurdov, o tem morda še ta teden zunanji ministri EU
Francoski predsednik Francois Hollande je danes napovedal, da bo Francija dostavila orožje kurdskim silam, ki se v Iraku borijo proti džihadistom. Novico je obelodanil, potem ko so veleposlaniki pri EU v torek članicam odobrili, da same odločijo o tem. Bruselj pa je napovedal izredno zasedanje zunanjih ministrov EU o Iraku, ki bo morda še ta teden.
Veleposlaniki držav članic se na izrednem zasedanju v Bruslju v torek niso uspeli dogovoriti, da bi EU skupno podprla kurdske sile pešmerge. So pa odobrili državam članicam, da same oborožujejo Kurde v dogovoru z iraškimi oblastmi.
Hollande je zatem danes napovedal, da bo Francija v odgovor na nujno prošnjo tamkajšnjih oblasti iraškemu Kurdistanu že v naslednjih urah dostavila orožje, s čimer se strinjajo tudi v Bagdadu. Priprave za to so namreč v Parizu opravili že v minulih dneh, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
"Francija namerava odigrati dejavno vlogo in bo skupaj s partnerji in zvezami z novimi iraškimi oblastmi nudila vso potrebno podporo," so sporočili iz Hollandovega urada.
K oboroževanju Kurdov za boj proti sunitskim skrajnežem iz vrst Islamske države, ki so v zadnjih mesecih zavzeli dele severnega Iraka, je mednarodno skupnost v nedeljo pozval predsednik iraškega Kurdistana Masud Barzani.
Pariz je konec tedna severu Iraka že odstavil 18 ton humanitarne pomoči, nova pošiljka 20 ton pomoči pa naj bi ta del Iraka dosegla pozno danes.
V Bruslju pripravljajo izredno srečanje zunanjih ministrov
Tiskovni predstavnik visoke zunanjepolitične predstavnice EU Catherine Ashton je medtem potrdil, da v Bruslju pripravljajo izredno srečanje zunanjih ministrov povezave o Iraku, ki bo morda potekalo še ta teden. Tovrstno srečanje spričo kurdske prošnje po oborožitvi Francija in Italija zahtevata že nekaj dni.
Britanski premier David Cameron je danes skrajšal počitnice na Portugalskem in se vrnil na Otok, kjer bo sodeloval na izrednem zasedanju varnostnega kabineta o Iraku. Odbor Cobra, ki ga sestavljajo člani vlade, tajnih služb in vojske pod vodstvom zunanjega ministra Philipa Hammonda trenutno dnevno zaseda o razmerah v Iraku. Nekateri konservativni britanski poslanci namreč terjajo vojaško posredovanje Velike Britanije v nemirni državi.
Od junija je sicer skrajni IS uspelo razširiti nadzor na velikem območju na vzhodu Sirije in severozahodu Iraka, kjer so nato razglasili kalifat, kakršni so obstajali v srednjem veku.
KOMENTARJI (134)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.