Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je ponoči podaljšal veljavnost prekinitve ognja s proruskimi separatisti na vzhodu države za 72 ur.
Porošenko je to sporočil na svoji spletni strani, ko se je vrnil iz Bruslja, kjer je podpisal zgodovinski sporazum o krepitvi političnih in gospodarskih vezi z EU. Rusija je zaradi sporazuma zagrozila s ''posledicami''.
Porošenkova spletna stran sporoča, da je premirje podaljšano v skladu z rokom, ki ga je EU postavila upornikom, da sprejmejo mehanizem za nadzor premirja, vrnitev mejnih kontrolnih točk pod nadzor Kijeva in osvoboditev talcev, med njimi štirih članov opazovalne misije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). Podaljšano premirje sedaj velja do 22. ure po krajevnem času 30. junija.
Porošenko upa, da se bo nadaljeval njegov načrt za mir, a nekateri uporniki v Donecku in Lugansku zavračajo premirje, spet drugi so obljubili, da ga bodo spoštovali. Vodja samooklicane ''Ljudske republike Doneck'' Aleksander Borodaj je dejal, da bodo do 30. junija premirje upoštevali.
Borodaj je še zatrdil, da so separatisti pripravljeni izmenjati ujetnike z ukrajinsko vlado, prav tako pa da bodo opazovalcem Ovseja omogočili dostop do območij blizu meje z Rusijo, ki so pod njihovim nadzorom. Vodja separatistov v Donecku je sicer opozoril, da uporniki ne bodo spustili iz rok ključnih mejnih prehodov na tej meji.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je ZDA obtožil, da vzpodbuja Ukrajino, da izziva Moskvo. V televizijskem pogovoru je dejal, da bi bile možnosti za rešitev večje, če bi bilo iskanje rešitev le v rokah Rusije in Evrope.
Ruski minister: Nove sankcije bi lahko škodovale gospodarstvu Rusije
Nov paket sankcij Zahoda proti Rusiji zaradi ukrajinske krize bi imel lahko velik vpliv na rusko gospodarstvo, ki že tako stagnira, je danes priznal ruski gospodarski minister Aleksej Uljukajev. Zahodni voditelji Moskvo svarijo pred ostrejšimi gospodarskimi sankcijami zaradi domnevne ruske podpore separatistom na vzhodu Ukrajine.
Uljukajev je v intervjuju za rusko televizijo Rosija dejal, da je Rusija pripravila tri morebitne scenarije v primeru ostrejših gospodarskih sankcij. Najboljši scenarij predvideva sankcije na luksuzne izdelke, kaviar, krzno in podobno. Najslabši scenarij pa po besedah ministra zajema celotne sektorje, na primer kovine, gnojila, nafto, plin.
V najhujšem primeru bi stopnje gospodarske rasti "drastično padle", je dejal Uljukajev. "Padejo stopnje investicij, prihodki se zmanjšajo, inflacija raste, državne rezerve se krčijo," je razložil gospodarski minister, a obenem zatrdil, da lahko rusko gospodarstvo takšno stanje preživi.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.