Napis "Arbeit macht frei" (Delo osvobaja) so s pročelja nekdanjega nacističnega koncentracijskega taborišča ukradli okoli 6. ure. Na mesto ukradenega znaka je uprava taborišča izobesila njegovo kopijo, ki so jo uporabili že med obnovo originala leta 2006.
Storilce še iščejo. Na sled za njimi so poslali policijskega psa, ki pa je sled izgubil, kar pomeni, da so tatovi najverjetneje uporabili avtomobil. Policisti sedaj zaslišujejo nočne stražarje in preverjajo posnetke varnostne kamere.
Izrael je dejanje ostro obsodil. Predsednik Šimon Peres je dejal, da je izraelsko ljudstvo "globoko šokirano", in poudaril, da je napis zgodovinskega pomena tako za jude kot nejude. Ob tem je poljskega premierja Donalda Tuska, s katerim se je sešel ob robu podnebne konference v Koebenhavnu, pozval, naj stori vse, da bi našli storilce in napis vrnili na njegovo mesto.
Namestnik izraelskega premierja in minister za regionalni razvoj Silvan Šalom je tatvino označil za "gnusno dejanje, ki pomeni skrunitev. To dejanje še enkrat prikazuje sovraštvo in nasilje nad Judi."
Vodja spominskega centra holokavsta Jad Vašem v Jeruzalemu Avner Šalev je dejanje označil za "napoved vojne". Sumi, da so storilci neonacisti. Prepričan je še, da bo poljska vlada storila vse za izsleditev storilcev, ki bodo za dejanje odgovarjali pred sodiščem.
Obsodbam drzne tatvine se je pridružil tudi poljski predsednik Lech Kaczynski, ki je dejal, da je šokiran in ogorčen. "Ukraden je bil svetovni simbol cinizma Hitlerjevih rabljev in mučeništva njihovih žrtev. To dejanje zasluži najostrejšo obsodbo," je poudaril. Ob tem je pozval poljsko javnost, naj policiji pomaga najti ukradeni napis.
Tudi predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek je krajo označil za nezaslišano, tatove pa pozval, naj zgodovinski napis vrnejo. "Vrnite ga iz spoštovanja do trpljenja več kot milijona žrtev, ubitih v tem taborišču, največjem pokopališču, kar jih pomni človeštvo," je pozval Buzek.
Zloglasno nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau leži na jugu Poljske. V plinskih celicah ali v poskusih nacističnih znanstvenikov je bilo med drugo svetovno vojno v tem taborišču ubitih skoraj 1,5 milijona ljudi, večinoma Judov, pa tudi veliko Slovanov in Romov.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.