Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je danes v Bruslju posvaril domovino Poljsko, ki je bila edina proti podaljšanju njegovega mandata, da porušenih mostov ni več mogoče prečkati. Izpostavil je še, da je v tem trenutku potreben zelo odgovoren in razumen pristop k razpravi o prihodnosti unije.

Tusk se je po podaljšanju mandata zahvalil za izkazano zaupanje in zatrdil, da si bo še naprej prizadeval za boljšo in enotnejšo unijo, brez izjeme. "Sodelovati želim z vsako članico," je zatrdil.
Na vprašanje, kako bo po tem incidentu komuniciral s Poljsko, pa je odgovoril: "S Poljsko bom komuniciral v poljščini."
"Upam, da je to jezik, ki ga bo poljska vlada razumela," je k temu pripomnil predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker.
Tusk je še dejal, da razume čustva, saj je tudi sam včasih zelo čustven in saj smo vsi le ljudje, a opozoril, da unija potrebuje zelo odgovoren in razumen pristop v razpravi o prihodnosti Evrope.
"Upam, da je to jasno tudi mojim poljskim kolegom," je dejal.
Poljska zaradi Tuska ne bo podprla sklepov vrha EU
Poljska premierka Beata Szydlo je pojasnila, da Tusk ni dober predsednik Evropskega sveta, ker ni nepristranski in ker se vpleta v notranjepolitične zadeve Poljske. "Ne sme podpirati opozicije in delovati proti demokratično izvoljeni vladi," je poudarila.
Zaradi podaljšanja mandata država ne bo podprla sklepov vrha EU, je Szydlova danes povedala v Bruslju. "Moje stališče je zelo jasno. Ne bom sprejela sklepov vrha, tako da vrh ne bo veljaven," je dejala.
Vnovično imenovanje Tuska na položaj predsednika Evropskega sveta je po besedah predsednice poljske vlade "zelo nevaren presedan".
Ker Poljska ne bo podprla sklepov vrha, ki jih je treba sprejeti s soglasjem, bodo tokratne smernice voditeljev objavljene v obliki sporočila malteškega predsedstva.
Sklepi naj bi sicer nanašali na gospodarske teme, migracije, varnostno in obrambno politiko, Zahodni Balkan, projekt evropskega javnega tožilstva in podaljšanje Tuskovega mandata.
Poljska je podaljšanju Tuskovega mandata nasprotovala zaradi dolgoletnega spora med Tuskom in najvplivnejšim poljskim politikom Jaroslawom Kaczynskim, vodjo vodilne, desne stranke Zakon in pravičnost.
Kaczynski in Tusk nista le dolgoletna politična tekmeca, temveč prvi goji osebno zamero do rojaka, ki mu očita moralno odgovornost za smrt brata dvojčka v letalski nesreči leta 2010.
Poljska premierka sicer poljsko stališče utemeljuje z očitkom, da Tusk kot predsednik evropske institucije ni bil nepristranski, temveč se je vpletal v poljsko politiko in postavljal na stran opozicije.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.