"V najslabšem primeru, to je ničelnim odnosom z Rusijo, govorimo o izgubi devetih milijard dolarjev (8,3 milijarde evrov)," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP za turško televizijo NTV izjavil namestnik turškega premierja Mehmet Simsek.
Trenutne napetosti bodo po ocenah Simseka verjetno odnesle od 0,3 do 0,4 odstotka turškega BDP.
Po besedah Simseka se je zaradi krize občutno zmanjšalo število ruskih turistov v Turčiji in gradbenih pogodb z ruskimi podjetji. "Ruskih turistov je 603.000 manj," je razkril.
Ob tem je poudaril, da je Turčija v Rusiji vedno videla pomembnega partnerja in da nima nobenega namena zaostrovati napetosti. Dodal pa je, da bo Ankara sprejela različne ukrepe, če bo Rusija ohranjala to držo.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je v soboto napovedal, da Turčija išče alternative ruski energiji, in obljubil, da se pod ruskimi sankcijami ne bo sesula.
Energetsko podhranjena Turčija se za 55 odstotkov svojega zemeljskega plina in 30 odstotkov nafte zanaša na Rusijo. A Erdogan je v soboto poudaril, da je mogoče najti druge dobavitelje, pri čemer je imel v mislih Katar in Azerbajdžan.
Tudi Irak trdi, da IS prek Turčije tihotapi nafto
Iraški premier Hajdar al Abadi je danes izjavil, da skrajna skupina Islamska država večino nafte, ki jo načrpa na območjih, ki so v Iraku in Siriji pod njenim nadzorom, tihotapi prek Turčije. Bagdad se je s tem pridružil nizu držav, ki Ankaro povezujejo s financiranjem džihadistov.
Abadi je na srečanju z nemškim zunanjim ministrom Frankom-Walterjem Steinmeierjem poudaril, da je treba ustaviti tihotapljenje nafte, ki jo izvajajo teroristične tolpe IS, večino te nafte pa se "tihotapi prek Turčije".
Iraški premier je slednje izjavil, potem ko se je Bagdad znašel v sporu s Turčijo, ker je ta v petek na sever Iraka poslala 150 vojakov, ki naj bi urili kurdske in sunitske sile za boj proti IS. Po trditvah Bagdada je Turčija vojake na sever Iraka poslala brez vedenja oz. dovoljenja iraških oblasti, Abadi pa ji je dal do torka zvečer čas, da jih umakne.
Turčijo obtožilo že več držav
Moskva je vpletenosti v tovrstno trgovanje z nafto obtožila turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana in njegovo družino. V Ankari so na te očitke odgovorili z obtožbami, da je v nezakonito trgovanje z nafto IS dejansko vpletena Rusija. Vmes so se v vse skupaj vpletli še iranski mediji, ki so povzeli ruske trditve, zaradi česar je nato Erdogan napadel Teheran.
ZDA pa so ocenile, da pri nafti, ki jo IS pretihotapi skozi Turčijo, ne gre za velike količine, zaradi česar je Moskva Washington obtožila prikrivanja.
Od kod denar?
Polovico prihodkov IS ustvari s pobiranjem ''davkov'' od ljudi in podjetij, ki živijo in delujejo na območjih, ki jih je zavzela skrajna skupina. Drugi najbolj dobičkonosni posel pa je trgovanje z nafto, navaja novo poročilo IHS Conflict Monitor.
Pobiranje davkov prinese okoli 50 odstotkov prihodkov, nafta 43 odstotkov. Služijo pa tudi s trgovino z drogami. Letno naj bi ustvarili milijardo ameriških dolarjev prometa z afganistanskim heroinom. IS naj bi sicer želela popolno nadvlado nad trgovino z drogami na tem območju.
KOMENTARJI (183)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.