Države članice EU so ta teden ob nasprotovanju Malte pogojno podprle prepoved mednarodne trgovine z navadnim tunom, ki je zelo cenjen med ljubitelji sušija, in sicer s prihodnjim letom, kot je predlagala Evropska komisija. Poleg enoletnega odloga prepovedi trgovine z navadnim tunom so podporo pogojile tudi z izvzetjem prepovedi za lokalne ribiče.
Odločitev je bila sprejeta tik pred zasedanjem Konvencije o mednarodni trgovini z ogroženimi prosto živečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami (CITES), ki poteka v katarski Dohi med 13. in 25. marcem in na kateri bodo sprejete mednarodne odločitve o tem vprašanju.
EU je podprla predlog komisije, da bi moral biti navadni tun glede na najnovejše znanstvene podatke uvrščen na seznam v dodatku I CITES. V tem dodatku so navedene vrste, ki jim grozi izumrtje, zato morajo za trgovino s temi vrstami veljati posebej stroga pravila in mora biti omejena na izjemne okoliščine. Z uvrstitvijo navadnega tuna v Dodatek I bi bila mednarodna trgovina s to vrsto prepovedana.
Ob tem EU podpira predlog komisije, da uvrstitev navadnega tuna na seznam ne začne veljati takoj. Na zasedanju CITES v Dohi naj bi se določilo, da o začetku veljavnosti uvrstitve na seznam odloči stalni odbor CITES v 12 mesecih.
Količina modroplavutega tuna se je po navedbah strokovnjakov kljub kvotam v zadnjih štirih desetletjih zmanjšala za 80 odstotkov v zahodnem Atlantiku in Sredozemlju.
Japonska, dežela sušija, ki porabi tri četrtine svetovnega ulova modroplavutega tuna iz Atlantika in Pacifika, prepovedi nasprotuje in je naklonjena drugim mehanizmom, ki naj bi zagotovili trajnejši ulov.
V mednarodni okoljevarstveni organizaciji Greenpeace so odločitev EU pozdravili, a niso zadovoljni z enoletnim odlogom uveljavitve prepovedi, ki po njihovem mnenju pušča odprta vrata za nezaželene spremembe odločitve.
Tudi v organizacijah za zaščito morskih ekosistemov Oceana in Marviva obžalujejo, da je podpora EU oslabljena s številnimi pogoji.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.