Po srečanju vodje vladajoče mjanmarske vojaške hunte generala Thana Shweja in generalnega sekretarja Združenih narodov Bana Ki Moona je končno padla odločitev o sprejemanju pomoči tudi v obliki humanitarnih delavcev. Ob tem je Ban dejal, da gre za "preboj".
Ban se je s Thanom srečal po tem, ko si je ogledal nekatera območja, ki jih je ciklon najbolj prizadel, predvsem na območju delte reke Iravadi. Than je pred tem vztrajno zavračal Banove telefonske klice in se ni odzival na prejeta pisma, v katerih ga je Ban pozival k odobritvi intenzivnejše mednarodne pomoči.
"Imela sva zelo dobro srečanje. Than je zavzel zelo prožno stališče glede vprašanja tujih reševalcev in humanitarnih delavcev," je dejal Ban. Pogovori voditeljev so trajali več kot dve uri, Ban pa je povedal, da je Than Shwe pristal tudi na to, da yangonsko letališče postane mednarodno središče za razdeljevanje pomoči.
V državo je doslej zaradi neizdanih vizumov vstopila le peščica tujih reševalcev, medtem pa naj bi po grobih ocenah kakih 2,5 milijona ljudi še vedno čakalo na najnujnejšo pomoč. Po podatkih mjanmarskih oblasti je v divjanju Nargisa umrlo najmanj 78.000 ljudi, 56.000 pa jih še vedno pogrešajo.
Ban je že v četrtek obiskal dve zatočišči za prizadete, ki so preživeli divjanje najhujše naravne nesreče v zgodovini Mjanmara. "Žal mi je, a ne izgubite upanja. Združeni narodi so tu zato, da vam pomagajo," je Ban dejal eni od žensk v zatočišču. Dodal je še, da se ves svet trudi pomagati Mjanmaru. S prvim obiskom voditelja ZN v Mjanmaru v zadnjih štirih desetletjih je Ban, kot se je izrazil sam, v državo ponesel "sporočilo upanja" po tragediji.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.