Nezadovoljstvo protestnikov v Jemnu, sicer najsiromašnejši arabski državi, je poleg solidarnosti z brati v Tuniziji in Egiptu vzbudil tudi predlog vladajoče stranke Splošni ljudski kongres (SLK), da naj se odpravi rok trajanja predsedniškega mandata. To bi predsedniku Aliju Abdullahu Salehu, ki Jemnu vlada že od leta 1978, omogočilo ostati na oblasti tudi po letu 2013, ko se mu sicer izteče sedemletni mandat.
Potem ko je bilo včeraj v Jemnu mirno, so danes protestniki, namenjeni pred ambasado Egipta, po poročanju prič vzklikali ''Narod hoče, da pade režim''. Tiskovne agencije ne poročajo o žrtvah spopada med protestniki in podporniki oblasti predsednika Ali Abdullaha Saleha.
Stranka SLK je oktobra lani napovedala, da bo sodelovala na volitvah, napovedanih za april 2011. S tem je usahnilo upanje opozicije za odlog volitev, ki bi omogočil pogovore o reformah, ki jih že dolgo obljublja Salehov režim. Reforme naj bi predsedniški režim preobrazile v proporcionalen predstavniški sistem oblasti.
Potem ko so se v Jemnu začeli protesti, so člani Salehove stranke SLK pretekli teden poskušali napetost umiriti s predlogom ustavnega amandmaja, ki bi posamezniku predsedniško funkcijo omogočil zasesti le dvakrat za pet ali sedem let.
Odbor SKL je včeraj pozval k dialogu in sodelovanju z opozicijo, da bi ''uredili vse potrebno za izvedbo parlamentarnih volitev''. Pozval pa je tudi k ustavitvi protestov in nemirov, ki ''bi lahko privedli do nemirov in vstaje''.
Jemen se sicer na jugu spopada z uporniki, ki si želijo odcepitev od severa, na severu pa se trudi, da bi zacementiral premirje s šiitskimi uporniki. Predsednika Saleha kot zaveznika v borbi proti Al Kaidi v Jemnu podpirajo Združene države Amerike.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.